Ukraiński BM‑21 Grad uszkodzony. Winowajcą problemy z amunicją

Ukraiński BM-21 Grad, który miał problem z jedną z rakiet.
Ukraiński BM-21 Grad, który miał problem z jedną z rakiet.
Źródło zdjęć: © Twitter | AlexRaptor
Przemysław Juraszek

27.02.2023 16:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obydwie strony wojny wykorzystują starą amunicję, która po dekadach nieprawidłowego składowania może nie zadziałać zgodnie z intencjami producenta. Wyjaśniamy problem na przykładzie wyrzutni BM-21 Grad.

Na poniższym nagraniu widzimy nagranie z odpalania przez Ukraińców salwy z wyrzutni BM-21 Grad, gdzie po kilku rakietach jedna utknęła w prowadnicy rurowej wyrzutni. Można domniemywać, że zawiódł silnik rakietowy, którego paliwo się zestarzało i nie spalało się optymalnie. Nagrywający słusznie uciekł zaraz po zobaczeniu pierwszych problemów.

Jedna rakieta stosowana w wyrzutni BM-21 Grad w najbardziej powszechnej wersji odłamkowo-burzącej zawiera głowicę o masie 19 kg mającą około 30 m pole rażenia. Jeśli doszłoby do tej eksplozji, to ta zaowocowałaby reakcją łańcuchową detonującą resztę niewystrzelonych rakiet. W tym przypadku na szczęście do tego nie doszło, ale w wyrzutni została uzbrojona rakieta.

Ukraińcy wykorzystują amunicję z różnych źródeł, a jedyną z mniej bezpiecznych opcji jest zdobyczna amunicja rosyjska będąca często starszą od żołnierzy z niej korzystających. Poniżej można zobaczyć zawartość jednego z takich przejętych przez Ukraińców składów.

Ukraińcy ostrzeliwują Rosjan za pomocą wyrzutni BM-21 Grad

BM-21 Grad — najbardziej powszechna artyleria rakietowa w Ukrainie

BM-21 grad wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa zaprojektowana przez ZSRR w latach 60. XX wieku, która poza państwami Układu Warszawskiego stała się też bardzo popularna w państwach Afryki Azji i Ameryki Południowej.

Jest to po prostu zmodyfikowana sześciokołowa ciężarówka Ural-375D z zamontowaną z tyłu 40-prowadnicową rurową wyrzutnią rakiet kal. 122 mm. Jest to system niekierowany zdolny do ostrzału celów odległych o 21 km, ale z czasem powstały też rakiety o wydłużonym zasięgu do ponad 30 km.

Zaleta Granda jest możliwość oddania 40-rakietowej salwy w 20 sekund, która jest szczególnie zabójcza na otwartym terenie. Poza standardową rakietą z głowicą odłamkowo-burzącą w użyciu są też warianty z głowicą zapalającą bądź kasetową zawierającą bomblety przeciwpancerne lub miny przeciwpiechotne.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także