Ukraińska kontrofensywa. Pierwszy wyspecjalizowany M1132 Stryker stracony
22.08.2023 11:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ukraińska kontrofensywa posuwa się bardzo powoli i dopiero po ponad miesiącu ciężkich walk wieś Robotyne została zdobyta. Do istotnych strat można zaliczyć m.in. jeden z kilku otrzymanych przez Ukrainę przeciwminowych wozów M1132 Stryker. Przedstawiamy ich możliwości.
Ukraina otrzymała od USA około 200 transporterów opancerzonych Stryker, z czego przynajmniej 20 z nich dostarczono w wersji M1132 wyposażonej w lekki trał przeciwminowy LWMR (Light-Weight Mine Roller).
Te wersje okazały się niezastąpione podczas przedzierania się przez bardzo rozbudowane rosyjskie pola minowe, które sprawiają bardzo wiele problemów. Tego typu pojazdy są tez priorytetowym celem Rosjan, toteż ich straty nie są zaskoczeniem. Poniżej na nagraniu widać pierwszy przypadek zniszczonego Strykera M1132. Warto jednak zaznaczyć, że załoga mogła przeżyć trafienie, na co wskazują otwarte włazy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
M1132 Stryker — transporter opancerzony w roli pogromcy min
Transportery opancerzone Stryker wprowadzone do służby w US Army w 2002 r. bazują na kanadyjskich transporterach LAV III będących pochodną szwajcarskich wozów Piranha III. Są to ośmiokołowe konstrukcje mające zapewnić dwuosobowej załodze i maksymalnie ośmioosobowemu desantowi ochronę przed podstawową bronią strzelecką i odłamkami artyleryjskimi.
Stalowy pancerz wyścielony od wewnątrz warstwą antyodłamkową zapewnia dookólną ochronę przed ostrzałem z karabinów maszynowych PKM kal. 7,62x54 mm R, a przednia część jest w stanie wytrzymać ostrzał z wielkokalibrowych karabinów maszynowych KPW zasilanych nabojem 14,5×114 mm. Jednakże Amerykanie opracowali też dodatkowe pakiety pancerza ceramicznego podnoszące poziom ochrony balistycznej.
Amerykańskie Strykery poza wariantem transportera piechoty występują też w charakterze samobieżnego nośnika dla moździerza do kal. 120 mm, wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych TOW-2B, przeciwlotniczych wariantów A1 IM-SHORAD oraz inżynieryjnych M1132.
Ostatni wariant jest wyposażony w lekki trał przeciwminowy, który jest hydraulicznie dociskany do podłoża, generując wystarczający nacisk do zdetonowania min przeciwpancernych. Ponadto ten wariant zawiera system, który automatycznie wysyła informacje do innych pojazdów zgrupowania o wytyczeniu bezpiecznych ścieżek i dysponuje systemem detekcji inteligentnym min.
Z kolei do samoobrony to tak samo jak bazowy wariant służy zdalnie sterowana wieżyczka zawierająca najczęściej wielkokalibrowy karabin maszynowy Browning M2 lub granatnik maszynowy Mk19 kal. 40 mm.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski