Bomba JDAM-ER rozpruła skład Rosjan. Nagranie nie pozostawia złudzeń
To jeden z pierwszych materiałów wideo, który potwierdza użycie przez Ukrainę bomb JDAM-ER. Film "Army of Drones" został zarejestrowany w Bachmucie – czytamy na portalu Defense Express. Wyjaśniamy możliwości tej broni.
26.04.2023 | aktual.: 27.04.2023 12:39
Żołnierze z 77. Brygady Powietrznodesantowej we współpracy z lotnictwem taktycznym przeprowadzili skuteczny atak na rosyjski skład amunicji w Bachmucie. Istotne w nagraniu jest jednak to, że obrońcy wykorzystali podczas ostrzału amerykańskie bomby JDAM-ER. Pierwsze doniesienia odnośnie przekazania tej broni pochodzą z końca grudnia 2022 r.
JDAM-ER ma kluczowe znaczenie na froncie
Pentagon potwierdził przekazanie precyzyjnych bomb szybujących JDAM-ER (ER oznacza "extended range", czyli "zwiększony zasięg") przed końcem lutego 2023 r. Aby w ogóle żołnierze w Ukrainie mogli korzystać z tej amunicji, konieczne było przystosowanie samolotów MiG-29 i Su-27 do przenoszenia broni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pierwsze pociski JDAM-ER wprowadzono do służby w 2015 r. i można je traktować jako rozwinięcie pakietów modernizacyjnych, które pojawiły się jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku do bomb niekierowanych Mk 82/83/84 o masie 225, 450 i 900 kg. JDAM-ER wyróżnia się na tle zwykłej bomby JDAM dodatkową kombinacją nawigacji satelitarnej i inercyjnej oraz obecnością sekcji ogonowej z powierzchniami sterowymi. Takie połączenie sprawia, że JDAM-ER charakteryzuje się błędem trafienia poniżej 10 m.
Jak wyjaśniał Przemysław Juraszek, rozkładane skrzydła zamontowane w tej amerykańskiej broni przyczyniają się do istotnego zwiększenia zasięgu. Wynika to ze zdolności pocisku do szybowania. Maksymalny zasięg JDAM-ER wynosi nawet 72 km, kiedy podstawowe JDAM są skuteczne do 24 km.
Najmniejsza bomba JDAM-ER ma głowicę mieszczącą niemal 90 kg materiału wybuchowego. Dla porównania, odłamkowo-burzący wariant GMLRS M31A1/M31A2 zawiera ok. 23 kg ładunku. Największy pocisk, którego masa wynosi 900 kg mieści z kolei ok. 430 kg ładunku wybuchowego, co gwarantuje dużą siłę rażenia na skutek ataku, a w połączeniu z dużym zasięgiem – znacznie zwiększa użyteczność broni. Warto podkreślić, że dziś z bomb JDAM-ER o lepszych możliwościach niszczących w porównaniu z GMLRS (M142 HIMARS) korzysta 26 państw na całym świecie.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski