Ukraina otrzymała cztery odrzutowce Su‑25. Pomoc nadleciała z Macedonii Płn.
Cztery samoloty wojskowe SU-25, które Macedonia Północna kupiła od Ukrainy podczas konfliktu w 2001 roku za cztery miliony euro, trafiły z powrotem do Ukrainy. Ministerstwo Obrony Macedonii Północnej ani nie zaprzeczyło, ani nie potwierdziło tej informacji.
05.08.2022 | aktual.: 05.08.2022 17:57
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Podczas konfliktu na terytorium dzisiejszej Macedonii Północnej w czerwcu 2001 roku tamtejszy rząd kupił od Ukrainy cztery samoloty bojowe SU-25 – trzy jednomiejscowe i jeden dwumiejscowy. Odrzutowce były przeznaczone do wsparcia piechoty, a podczas konfliktu wykonały kilka lotów bojowych wspierających działania sił bezpieczeństwa tego państwa. Teraz – jak podaje macedoński serwis MDK – wspomniane samoloty SU-25 zostały zwrócone Ukrainie.
"Dokładne szczegóły wszystkich decyzji, ich treść i wyjaśnienia zostaną odtajnione i przejrzyście opublikowane. Podjęte dotychczas decyzje nie osłabiają gotowości bojowej naszej armii" – podało Ministerstwo Obrony Macedonii Północnej na prośbę MDK.
W czerwcu macedońska partia Levica dowiedziała się od oficerów, że na lotnisku wojskowym ARM są sprawdzane i naprawiane samoloty SU-25. "Według otrzymanych informacji naprawy te są wykonywane przez ukraińskich inżynierów wojskowych, co wskazuje, że są przeprowadzane, aby dostarczyć je do Ukrainy jako darowiznę z naszej strony, aby były gotowe do użycia na froncie".
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że Rosja uważa decyzję władz macedońskich o przekazaniu Ukrainie czołgów T-72 za duży błąd. Po tym nastąpiła szybka reakcja ze strony resortów spraw zagranicznych i obrony Macedonii Północnej które ogłosiły, że Macedonia Północna jest suwerennym państwem, samodzielnie podejmującym decyzje, kierując się zasadami poszanowania prawa międzynarodowego.
Su-25 dla Ukrainy
Su-25 to samolot szturmowy zaprojektowany w biurze konstrukcyjnym Suchoj. Kadłub maszyny ma konstrukcję półskorupową, podzieloną na trzy części. Główną jest opancerzona kabina pilota wykonana ze stopu tytanu o grubości 24 mm, w której znajduje się fotel wyrzucany K-36L Zvezda. Dzięki niemu pilot maszyny może katapultować się w przypadku zagrożenia lub poważnego uszkodzenia maszyny.
Odrzutowiec jest wyposażony w dziesięć pylonów do przenoszenia różnego rodzaju pocisków powietrze-powietrze oraz powietrze-ziemia o łącznej masie 4340 kg. Su-25 jest też uzbrojony w dwulufowe działko GSz-30-2 kal. 30 mm o szybkostrzelności 3000 pocisków na minutę z zapasem 250 nabojów, które znajduje się w dolnej części kadłuba po lewej stronie. Oprócz tego maszyna posiada wyrzutnik flar i dipoli ASO-2V, zapewniający ochronę przed pociskami naprowadzanymi radarowo i na podczerwień.
Konrad Siwik, dziennikarz Wirtualnej Polski