Jest postrachem Rosjan. To amerykański karabin wyborowy

Ukraińcy chwalą amerykańskie karabiny wyborowe
Ukraińcy chwalą amerykańskie karabiny wyborowe
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Ministerstwo Obrony Ukrainy
Adam Gaafar

04.08.2022 11:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Obecność potężnych Barrettów na naszych pozycjach psychologicznie uciska i demoralizuje najeźdźców oraz dostarcza nam pewności siebie i determinacji w walce" – mówi jeden z ukraińskich strzelców wyborowych w rozmowie z Army Inform, agencją prasową resortu obrony Ukrainy. W ocenie obrońców karabiny z USA są prawdziwym postrachem Rosjan.

Army Inform przypomina, że karabiny wyborowe Barrett M107A1 nie pojawiły się w Ukrainie wraz z rozpoczęciem rosyjskiej inwazji, gdyż zgoda na sprzedanie ich Kijowowi została wydana już w grudniu 2017 r. Na mocy decyzji prezydenta USA Ukraińcy otrzymują partie tej broni wraz z nabojami. Jak wynika z rozmowy Army Inform z obrońcami, jest to bardzo skuteczny i niezawodny sprzęt.

Amerykańskie karabiny w Ukrainie

M107 to samopowtarzalne karabiny wyborowe kal. 12,7 mm, produkowane od 2003 r. przez amerykańską firmę Barrett Firearms Manufacturing. Według Ukraińców jest to broń uniwersalna, która może być z powodzeniem wykorzystana w klasycznych operacjach snajperskich, przy organizowaniu zasadzek oraz do neutralizacji środków technicznych przeciwnika. 

Karabin waży 12,95 kg bez amunicji i sprzętu optycznego. Łatwo go zdemontować i przenieść w dwóch plecakach, co pozwala żołnierzom szybko przemieszczać się w terenie. Skuteczny zasięg ognia karabinu wynosi 1,8 tys. m, a maksymalny – 6,8 tys. m.

Prędkość początkowa pocisku wynosi 853 m/s. Broń jest zasilana z magazynka 10-nabojowego. Kompensator dwukomorowy pochłania 30 proc. odrzutu. Jeden z ukraińskich strzelców korzystający z M107A1 wspomina, że kiedy atakował nią transportery opancerzone znajdujące się w odległości 1 km, Rosjanie pospiesznie próbowali opuścić pojazdy i uciec z pola walki. 

"Trafienie tą amunicją rozrywa wrogów na strzępy, a BWP staje w płomieniach. Nawiasem mówiąc, w Rosji nie ma analogicznych odpowiedników tej broni. [Najeźdźcy] przegrali więc większość pojedynków z naszymi strzelcami uzbrojonymi w karabiny Barrett" – czytamy na łamach Army Inform. Dodatkowym atutem tej broni jest nowoczesna optyka. Co więcej, ogień M107A1 może być skierowany nie na jeden, ale na dwa, a czasem nawet na trzy zidentyfikowane cele. 

"Jasne jest, że skuteczne użycie karabinu zależy od wielu czynników" – mówi jeden ze strzelców. – Ważne są właściwy wybór pozycji do strzelania, określenie celu, bezpośrednie celowanie (…). Ale kiedy masz w rękach tak nowoczesną broń i doskonale wiesz, jak się nią posługiwać, nigdy cię nie zawiedzie.

Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie