To prawda. Potężne brytyjskie czołgi wjechały do obwodu kurskiego
Ukraińcy pokazali pierwsze dowody na udział brytyjskich czołgów Challenger 2 w operacji prowadzonej w obwodzie kurskim. Ujawnili też, że maszyny, których najważniejsze cechy przypominamy, zostały wykorzystane podczas zasadzki, w wyniku której schwytano ponad 20 żołnierzy wroga.
26.08.2024 | aktual.: 26.08.2024 16:13
Materiał wideo został opublikowany przez 82. Brygadę Desantowo-Szturmową, która jest uznawana za jedną z najbardziej elitarnych w szeregach ukraińskiej armii. Już w pierwszych dniach operacji w obwodzie kurskim pojawiły się informacje, że bierze ona w niej udział. Brakowało jednak potwierdzenia, że wykorzystuje czołgi Challenger 2. Aż do teraz.
Challenger 2 w obwodzie kurskim w Rosji
Czołgi Challenger 2 nie są częstym gościem relacji z frontu, tym większe zaskoczenie może stanowić pojawienie się ich w materiale zarejestrowanym w obwodzie kurskim w Rosji. Wiadomo, że Wielka Brytania przekazała Ukrainie tylko 14 tego typu maszyn. Jak podają twórcy bloga Oryx, którego celem jest dokumentowanie strat sprzętowych ponoszonych przez strony walczące w Ukrainie, dwie zostały wyeliminowane przez Rosjan.
To brytyjski czołg podstawowy trzeciej generacji. Wyróżnia się przede wszystkim wielowarstwowym pancerzem Chobham/Dorchester. Gdy Challenger 2 wchodził do służby (1994 r.) miał opinię najwytrzymalszego czołgu na świecie. Dobrze sprawdził się w walkach podczas II wojny w Zatoce Perskiej. Przed wojną w Ukrainie nigdy nie zniszczono żadnego takiego czołgu w konflikcie zbrojnym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zachodni sprzęt w ukraińskiej ofensywie
Główne uzbrojenie czołgu Challenger 2 stanowi gwintowana armata L30A1 kal. 120 mm. Poza tym załoga ma do dyspozycji dwa karabiny maszynowe kal. 7,62 mm. Silnik dysponuje mocą 1200 KM i pozwala osiągać prędkość maksymalną ok. 55 km/h. Challenger 2 mierzy ponad 12 m długości i waży ponad 60 t.
Jak ujawniono w krótkim komunikacie wydanym przez 82. Brygadę Desantowo-Szturmowa, czołgi Challenger 2 oraz transportery opancerzone Stryker wzięły udział w zasadzce, dzięki której udało się schwytać ponad 20 żołnierzy wroga, a wielu innych wyeliminować.
82. Brygada Desantowo-Szturmowa w trwającej ofensywie w obwodzie kurskim wykorzystuje również m.in. wielozadaniowe wozy HMMWV oraz wozy Stryker M1132, czyli wyspecjalizowane warianty transportera opancerzonego Stryker.
Inne ukraińskie brygady działające na tym terenie też mają do dyspozycji zachodzi sprzęt. W obwodzie kurskim widziano m.in. niemieckie bojowe wozy piechoty (bwp) Marder oraz polskie transportery opancerzone Oncilla.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski