Już suną po torach. Rosjanie ściągają na front stare czołgi

T-62M podczas transportu
T-62M podczas transportu
Źródło zdjęć: © X, @TheDeadDistrict
Mateusz Tomczak

26.08.2024 09:52, aktual.: 26.08.2024 11:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania, na których widać kolejny transport rosyjskich czołgów zmierzający w stronę Ukrainy. Nie ma wątpliwości, że są to stare czołgi T-62M, których możliwości i wyposażenie przypominamy.

Czołgi T-62 wywodzą się z lat 60. XX wieku. Widoczne na nagraniu T-62M to zmodernizowane warianty z lat 80. XX wieku. Chociaż zastosowano w nich kompozytowe bloki pancerza na wieży i kadłubie oraz kostki pancerza reaktywnego Kontakt-1, w dzisiejszych czasach są to maszyny prezentujące bardzo niską wartość bojową. Ich wysyłanie na front jest potwierdzeniem problemów Rosjan z kończącymi się zapasami czołgów, które coraz częściej akcentują analitycy.

Czołgi T-62M w drodze na front

Na nagraniu, które zostało zarejestrowane najprawdopodobniej przez Rosjan zamieszkujących tereny nieopodal trasy kolejowej wykorzystywanej przez armię, można zauważyć, że czołgi zostały doposażone w charakterystyczne daszki.

Tego typu rozwiązanie ma zwiększać poziom ochrony przed dronami FPV (first person view), które są bardzo często stosowane podczas wojny w Ukrainie (przez obydwie strony konfliktu).

Realnie, co wielokrotnie potwierdzały liczne nagrania z bitew, skuteczność takich konstrukcji jest niewielka. Drony FPV zapewniają pilotowi podgląd na żywo w czasie rzeczywistym aż do momentu uderzenia w cel. Najczęściej działają na zasadzie sprzętu kamikadze - detonacja ładunku wybuchowego następuje w chwili uderzenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czołg o niskiej wartości bojowej

Jak wyjaśniał Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski, obecnie czołgi pokroju T-62M zapewniają załodze ochronę jedynie przed ostrzałem z armat automatycznych stosowanych w niektórych bojowych wozach piechoty. Ich pancerz nie jest odporny na współczesną broń przeciwpancerną.

Również pod kątem możliwości ofensywnych są to bardzo przestarzałe jednostki. Czołgi T-62M korzystają z armaty kal. 115 mm. Co jednak bardzo ważne, nie posiadają termowizji i pasywnej noktowizji, przez co nie są przydatne podczas ataków w nocy.

Problemy Rosjan z czołgami

Dlaczego Rosjanie decydują się na wysyłanie tego typu czołgów na front? Jak zauważył m.in. Jarosław Wolski, polski analityk ds. obronności, w transportach rosyjskich czołgów na front widać pewną regułę. Obejmują one albo bardzo stare jednostki (T-62M, T-62, a nawet T-55) albo najnowsze czołgi z rodziny T-90. Do wielu czołgów "w średnim wieku" Rosjanom brakuje części zamiennych i nie są w stanie tak szybko jak jeszcze do niedawna odrestaurowywać zapasów magazynowych.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wyłączono komentarze

Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli. Dlatego, w poczuciu odpowiedzialności za ochronę przed dezinformacją, zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
Zobacz także