"To najlepszy czołg na świecie." Władimir Putin pęka z dumy
Władimir Putin odwiedził jeden z rosyjskich zakładów zbrojeniowych, gdzie przyglądał się produkcji czołgów. Jeden z nich - T-90 - został nawet nazwany "najlepszym na świecie". Wojna w Ukrainie pokazuje jednak, że tak odważne stwierdzenia nie mają pokrycia w rzeczywistości.
16.02.2024 10:24
- T-90 Proryw to bez przesady najlepszy czołg na świecie, wróg to przyznaje. Czołg trzeba rozwinąć, będziemy musieli pomyśleć o nowych generacjach, projektanci wiedzą, nad czym należy popracować i już dzisiaj się tym zajmują" - powiedział Władimir Putin wizytując hale koncernu zbrojeniowego Urałwagonzawod.
Władimir Putin zachwala czołg T-90
Najlepszy czołg Rosjan ma też wady
T-90 to rodzina rosyjskich czołgów podstawowych. Pierwsze egzemplarze zaczęto produkować w 1992 r. Rosjanie nie zdecydowali się na zupełnie nową konstrukcję, ale na głęboką modernizację T-72. Najnowszy wariant to T-90M Proryw, który już wcześniej został ochrzczony "dumą Putina". Rosyjski prezydent osobiście przyglądała się jednemu z prototypów i już wtedy mocno zachwalał możliwości, jakimi będzie dysponowała nowa maszyna.
Chociaż T-90M Proryw stanowi znacznie większe niebezpieczeństwo dla ukraińskich wojsk niż starsze poradzieckie czołgi, nie okazał się niezwyciężony jak chcieliby Rosjanie. Na przełomie ostatnich miesięcy Ukraińcom udało się wyeliminować kilkanaście tego typu maszyn. Co więcej, z przeprowadzonych przez nich kontroli wynika, że T-90M Proryw jest "porażką zamiast przełomu". Wskazano m.in. na słabszy niż sugeruje specyfikacja silnik, mikroelektronikę o niskim poziomie odporności na uszkodzenia oraz trudności w komunikacji radiowej. Odkryto też, że względem T-72 nie zmieniono niczego w projekcie magazynu amunicji i automatu ładującego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rosnące problemy Rosja z czołgami
Za możliwości ofensywne T-90M Proryw odpowiada armata 2A46M-5 kal. 125 mm z usprawnionym systemem kierowania ogniem Kalina. Konstrukcję czołgu wzmocniono modułowym pancerzem reaktywnym Relikt (zbudowanym z dwóch warstw kostek), który chroni kadłub i wieżę. Stosowane są w nim też dwa karabiny maszynowe - kal. 7,62 mm i kal. 12,7 mm.
Co sądzisz o zmianach w cyfrowym świecie? Weź udział w badaniu WP.
Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych (IISS) podał w lutym br., że od początku wojny w Ukrainie najeźdźcy stracili ponad 3000 czołgów. Chociaż gospodarka została przestawiona w stan wojenny i do produkcji czołgów rzucono znacznie większe siły to braki na froncie są uzupełniane m.in. poprzez ściąganie T-90S. To maszyny z rodziny T-90, ale nie były one projektowane z myślą o rosyjskiej armii, a o eksporcie. Niewykluczone, że wykorzystywane są egzemplarze, które nie zostały odebrane przez klientów z uwagi na zgłaszane wady.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski