Faktycznie są na froncie. Wozy, które Rosjanie ukradli już w 2008 r.
Rosjanie wykorzystują w Ukrainie bojowe wozy piechoty BMP-1U z modułami Szkwał. Ich historia jest bardzo interesująca, a nowe zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych pozwalają zauważyć, że na potrzeby armii Putina wprowadzono pewne modyfikacje.
15.02.2024 13:50
BMP-1U z modułami Szkwał to bojowe wozy piechoty, które Rosjanie ukradli w Gruzji podczas konfliktu w 2008 r. (pojawili się tam jako wsparcie separatystycznych republik Osetii Południowej oraz Abchazji). We wrześniu 2023 r. rosyjskie ministerstwo obrony opublikowało film propagandowy przedstawiający dodatkowe oddziały wysyłane na wojnę w Ukrainie. Na nagraniu można było zauważyć właśnie te pojazdy.
Nie ma wątpliwości, że są one już na froncie. Na zdjęciach, które trafiły teraz do sieci widać, że Rosjanie zmodyfikowali byłe gruzińskie maszyny. Wzmocnili je dodatkowym pancerzem oraz zamontowali stosunkowo proste konstrukcje, które w zamyśle mają stanowić ochronę przed ukraińskimi dronami.
BMP-1U w Ukrainie
Gruzińska armia nie dysponowała wieloma BMP-1U z modułami Szkwał. Z informacji publikowanych w przestrzeni publicznej wynikało, że Rosjanie ukradli 14 z nich. Co dość istotne, Gruzini otrzymanymi te pojazdy z... Ukrainy.
Ukraińska modernizacja wprowadziła przede wszystkim moduł wieżowy Szkwał z armatą automatyczną kal. 30 mm oraz pochodzące z lokalnej produkcji przyrządy obserwacyjno-celownicze i system kierowania ogniem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Większość pozostałych parametrów technicznych pozostała niezmieniona względem radzieckiego pierwowzoru. Te bojowe wozy piechoty mogą osiągać prędkość maksymalnie 65 km/h na drogach i do 50 km/h w terenie. Posiadają jednak także zdolność pokonywania akwenów (z prędkością 5 km/h).
Wojna w Ukrainie bywa określana wojną dronów. Obydwie strony konfliktu wykorzystują różnego rodzaju bezzałogowce na masową skalę. Właśnie dlatego często stosowane są zabezpieczenia podobne do tych, o jakie Rosjanie pokusili się w przypadku byłych gruzińskich bojowych wozów piechoty. Mimo tego, z racji swojego wieku BMP-1U, nawet uwzględniając moduły Szkwał, nie prezentują wysokich zdolności bojowych. Analitycy sugerowali to już przy okazji omawiania materiału wideo opublikowanego przez rosyjskie ministerstwo obrony.
Co sądzisz o zmianach w cyfrowym świecie? Weź udział w badaniu WP.
Można odbierać to jako kolejny przykład spadku zdolności Rosjan do uzupełniania strat ponoszonych w Ukrainie. Systematycznie ściągają coraz starsze czołgi i inne pojazdy. Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych (IISS) podał, że od początku wojny w Ukrainie stracili ponad 3000 czołgów oraz 5600 pojazdów opancerzonych i bojowych wozów piechoty.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski