Obiekt 825 to tajna baza rosyjskich okrętów podwodnych. Są za duże, aby się w niej ukryć
Zbudowana w czasie zimnej wojny baza okrętów podwodnych w Bałakławie - Obiekt 825 - również współcześnie mogłaby zapewnić rosyjskiej flocie bezpieczne schronienie. Została zaprojektowana w czasach, gdy okręty podwodne miały inny kształt kadłuba, co sprawia, że nowe jednostki mogą się w niej nie zmieścić.
Obiekt 825 to nazwa podziemnej bazy okrętów podwodnych w Bałakławie na Krymie. Zbudowano ją w latach 50. XX wieku, drążąc w skale tunel, biegnący na wysokości lustra wody. Dzięki temu do schronu mogły przed laty wpływać wynurzone okręty podwodne, znajdujące bezpieczną przystań we wnętrzu góry.
Taka lokalizacja bazy, a także możliwość zamknięcia wejść do tunelu za pomocą ciężkich wrót sprawiały, że zniszczenie Obiektu 825 i połączonego z nim Obiektu 820 (magazyn broni jądrowej) było utrudnione - schrony miały wytrzymać bezpośrednie uderzenie głowicy jądrowej o mocy 100 kt.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czas na AI. Zapowiedź buntu maszyn czy nowa rewolucja przemysłowa? - Historie Jutra napędza PLAY #5
Ponieważ po rozpadzie ZSRR w Obiekcie 825 utworzono powszechnie dostępne muzeum, lokalizacja bazy przestała być tajna. Mimo tego tunele wydrążone w litej skale wciąż mogą zapewnić bezpieczeństwo ukrytym w nich okrętom.
Zobacz także: Czy to sprzęt NATO, czy rosyjski?
Obiekt 825 - baza dla starych okrętów
Dlatego - po zaobserwowaniu rosyjskiej aktywności w rejonie bazy - pojawiły się spekulacje dotyczące możliwości jej reaktywacji i ponownego wykorzystania przez rosyjską flotę. Na związany z tym problem zwróciła uwagę Jamestown Foundation.
Obiekt 825 został zbudowany z myślą o okrętach podwodnych projektu 613 (Whiskey) i 633 (Romeo). To jednostki zbudowane według starych założeń, gdy kadłuby okrętów podwodnych były długi i wąskie.
Kształt kadłuba współczesnych okrętów podwodnych
Współczesne okręty podwodne mają najczęściej inny kształt kadłuba i przypominają rozciągniętą kroplę wody. To rozwiązanie - zapoczątkowane budową eksperymentalnego okrętu Albacore - zapewnia wyższą prędkość podwodną, a także manewrowość, a zarazem stabilność okrętu pod wodą.
Taki kształt kadłuba mają także współczesne rosyjskie okręty podwodne, jak używane w czasie wojny z Ukrainą warszawianki - jednostki projektu 636.3. Oznacza to, że są szersze i w wynurzeniu mają większe zanurzenie. Zdaniem Jamestown Foundation może to ograniczyć Rosjanom możliwość skorzystania z Obiektu 825 - bez modernizacji bazy okręty projektu 636.3 mogą się w niej po prostu nie zmieścić.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski