Szukali złota. Trafili na znalezisko sprzed 100 milionów lat

Ogromny krater sprzed 100 milionów lat został znaleziony podczas poszukiwań złota na odludziu w zachodniej Australii. Szacuje się, że jest to jeden z największych kraterów uderzeniowych odkrytych na świecie. 

Krater Ora Banda
Krater Ora Banda
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

06.09.2020 09:20

Ora Banda może być jednym z największych kraterów uderzeniowych odkrytych na świecie. Chociaż ma aż 5 km średnicy to został odkryty przez przypadek, w czasie poszukiwań złota. Chociaż nie jest widoczny z powierzchni, eksperci odkryli go za pomocą badań elektromagnetycznych.

Znajdujący się w pobliżu górniczego miasta Goldfields Ora Banda jest prawdopodobnie ok. 5 razy większy niż słynny krater Wolfe Creek w Kimberley. Geolog i geofizyk, dr Jayson Meyers, powiedział, że znalezisko było nie tylko nieoczekiwane, ale również ma duże znaczenie naukowe:

- Odkrycia dokonano na obszarze, w którym krajobraz jest bardzo płaski. Gdyby nie nowe technologie, nigdy byśmy go nie odkryli, ponieważ przez miliony lat został już wypełniony przez ziemię i inne struktury geologiczne - powiedział Meyers.

Krater został odkryty na gruncie należącym do trzeciej co do wielkości australijskiej firmy wydobywającej złoto, Evolution Mining. Korzystając z nowoczesnych technik, takich jak pomiary grawitacyjne, geolodzy byli w stanie sporządzić mapę krateru, a Meyers uważa, że ​​ich udane odkrycie doprowadzi do kolejnych odkryć.

- Prawdopodobnie uderzyło nas więcej asteroid, niż myśleliśmy - przyznaje badacz. - To z kolei zmusza nas do zadania sobie pytania, z jaką częstotliwością uderzają w Ziemię znaczące obiekty i dlaczego tak się dzieje?

- Aby spowodować uderzenie tej wielkości, asteroida miałaby około 100-200 metrów średnicy, więc była to całkiem duża skała, która wpłynęła na naszą planetę - ciągnie dalej wyjaśnienia Meyers. Warto przypomnieć, że na początku tego roku naukowcy odkryli również największy na świecie krater uderzeniowy. Znajdujący się na środkowym zachodzie Australii Yarrabubba ma prawdopodobnie aż 2,23 mld lat.

Źródło artykułu:WP Tech
wiadomościnaukameteoryt
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)