Naukowcy odkryli największy krater uderzeniowy na Ziemi. Mógł zakończyć epokę lodowcową

Naukowcy odkryli największy krater uderzeniowy na Ziemi. Mógł zakończyć epokę lodowcową

Naukowcy odkryli największy krater uderzeniowy na Ziemi. Mógł zakończyć epokę lodowcową
Źródło zdjęć: © Youtube.com | 4wallsExperiments
Karolina Modzelewska
22.01.2020 16:35

Naukowcy odkryli najstarszy na świecie krater po uderzeniu asteroidy. Znajduje się w Australii. Potężne uderzenie, do którego doszło około 2,2 mld lat temu mogło przyczynić się do zakończenia epoki lodowcowej i zmiany biegu naszej historii.

Ogromna asteroida uderzyła w Australię Zachodnią około 2,2 mld lat temu. Siła zderzenia obiektu z Ziemią była tak duża, że na jej skutek powstał krater o średnicy 70 km, znany obecnie pod nazwą Yarrabubba. Naukowcy z Curtin University oraz Imperial College London uważają, że jest to najstarszy krater uderzeniowy na Ziemi. Wyniki swoich badań opublikowali w środę na łamach "Nature Communications".

Krater Yarrabubba jest znany od 1979 roku, ale dopiero teraz naukowcy ustalili jego wiek i uznali go za najstarszy ślad uderzenia asteroidy. Wcześniej za najstarszą strukturę uderzeniową uznawano Vredefort w Afryce Południowej.

Uderzenie mogło wpłynąć na bieg naszych dziejów

Naukowcy uważają, że przed uderzeniem asteroidy na Ziemi panowała epoka lodowcowa, a powierzchnia planety w dużej mierze była pokryta lodem. W pewnym momencie doszło do poważnych zmian.

- Moment powstania krateru Yarrabubba jest zgodny z zakończeniem serii dawnych zlodowaceń. Po tym uderzeniu przez kolejnych 400 milionów lat w skałach nie pojawiają się osady glacjalne. To sugeruje, że upadek meteorytu wpłynął na klimat planety- podkreśla jeden z twórców badania - Nicholas Timms z Curtin University.

Modelowanie komputerowe pozwoliło ustalić jeden z możliwych scenariuszy

Korzystając z modelowania komputerowego, zespół badaczy obliczył, że gdyby asteroida uderzyła w kilometrową warstwę lodu pokrywającą Ziemię, zderzenie uwolniłoby do atmosfery ogromne ilości pary wodnej, czyli silnego gazu cieplarnianego. Mogło to przyczynić się do ocieplenia planety podczas epoki proterozoicznej - etapu, w którym tlen pojawił się w atmosferze, a złożone życie jeszcze się nie uformowało.

Naukowcy byli bardzo podekscytowani osiągniętymi wynikami i odkrytym wiekiem krateru Yarrabubba. Nie posiadają jednak wystarczającej wiedzy i możliwości, aby jednoznacznie rozstrzygnąć, czy uderzenie krateru przyczyniło się do tak poważnych zmian na Ziemi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)