Starlink nad Polską. Jedna z ostatnich okazji

We wtorek 5 grudnia będziemy mieli kolejną okazję do obserwacji satelitów Starlink nad Polską. Będzie to jeden z ostatnich dni, kiedy możemy oglądać nad naszym krajem satelity z tej serii. Warto więc spojrzeć w niebo.

Wynoszenie satelitów Starlink
Wynoszenie satelitów Starlink
Źródło zdjęć: © SpaceX

05.12.2023 13:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wtorek 5 grudnia to kolejny dzień, kiedy będziemy mieli okazję obserwować przeloty satelitów Starlink firmy SpaceX, należącej do Elona Muska. We wtorek nad Polską przeleci aż 21 satelitów Starlink. Jeśli pogoda dopisze, czyli nie będzie zbyt wielu chmur, powinny być one dobrze widoczne nad naszym krajem.

Jak informuje redakcja serwisu Nocne Niebo, wtorek 5 grudnia 2023 r. to 14. Dzień przelotów satelitów Starlink z ostatniej serii. Oznacza to, że za dwa lub trzy dni przestaną być one widoczne nad Polską. Nie oznacza to, że nie będzie więcej okazji do obserwacji kosmicznych pociągów, ale możliwe, że będziemy musieli na to chwilę poczekać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Starlinki nad Polską we wtorek 5 grudnia 2023 r.

Wtorkowy przelot Starlinków rozpocznie się o godz. 17:32. Satelity będą lecieć z zachodu na wschód przez cały nieboskłon. Obserwatorzy będą mieli okazję zobaczyć 21 mocno odseparowanych od siebie satelitów.

W czwartek 7 grudnia planowany jest kolejny start misji Starlink. Wtedy z Cape Canaveral na Florydzie wystrzelone zostaną satelity w ramach misji G6-33. Dzień później, w piątek 8 grudnia, ma wystartować misja o oznaczeniu G7-8. Ten start będzie miał miejsce w bazie wojskowej Vandenberg w Kalifornii.

Jak podaje redakcja serwisu Nocne Niebo, nie jest jeszcze jasne, czy wystrzelone w ramach misji G6-33 i G7-8 satelity Starlink będą widoczne nad Polską w formie kosmicznego pociągu. Zależy to od elementów orbitalnych i danych przedstartowych, które zostaną udostępnione w najbliższym czasie.

Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Komentarze (0)