Starlinki na niebie. Oprócz nich zobaczymy jeszcze jeden obiekt
We wtorek 23 stycznia 2024 r. na niebie będziemy mogli obserwować nie tylko satelity Starlink. Pojawi się na nim też jeszcze jeden, dobrze znany obiekt. Chodzi o Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS.
23.01.2024 | aktual.: 23.01.2024 14:57
Wtorek 23 stycznia 2024 r. będzie kolejną okazją do obserwacji przelotu satelitów Starlink nad Polską. Wystrzeliwane przez należącą do Elona Muska firmę SpaceX obiekty tworzą na niebie swoisty pociąg, który można obserwować gołym okiem. Jeśli tylko dopisze pogoda, możliwe, że wtorkowy wieczór uda się zakończyć udaną obserwacją przelotu.
Jak czytamy w artykule opublikowanym na stronie internetowej nocneniebo.pl, satelity Starlink przelecą nad Polską we wtorek 23 stycznia 2024 r. o godz. 18:32. Satelity pojawią się na zachodnim niebie i będą wędrować w kierunku wschodnim. Przelot satelitów z grupy G7-10 będzie widoczny tylko do połowy nieboskłonu, a na wschodzie kraju nawet krócej. Jednocześnie będzie to całkiem długi przelot – czas od pojawienia się pierwszej, do zniknięcia ostatniej satelity, ma wynosić 11 minut.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie tylko Starlinki. ISS nad Polską
We wtorek będzie też okazja do obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ten charakterystyczny obiekt będzie widoczny na niebie nad naszym krajem o godz. 18:03. Pojawi się przy zachodnim horyzoncie i przeleci przez cały nieboskłon w kierunku wschodnim.
Należy się spodziewać, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie dobrze widoczna z Ziemi. Jest to bowiem najjaśniejszy obiekt na orbicie. W związku z tym powinien być wyraźnie widoczny przez cały czas przelotu. Warunkiem udanych obserwacji jest jednak oczywiście brak gęstych chmur na niebie.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna została umieszczona na orbicie w 1998 r. Pierwsza stała załoga trafiła na obiekt w 2000 r. Każdego dnia ISS wykonuje ponad 15,5 okrążeń wokół Ziemi.
Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski