Starlink w Europie? Elon Musk podał datę. Zdjęcia zestawu trafiły do sieci

Starlink pojawi się w Europie. Elon Musk zdradza plany
Starlink pojawi się w Europie. Elon Musk zdradza plany
Źródło zdjęć: © YouTube

04.11.2020 12:18, aktual.: 01.03.2022 14:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Internet Starlink jest obecnie w fazie testów w USA. W sieci właśnie pojawiły się pierwsze zdjęcia zestawu od SpaceX. Elon Musk potwierdził, że już niedługo usługa będzie dostępna we wszystkich stanach. Zdradził również, kiedy trafi do Europy.

Po niskiej orbicie okołoziemskiej krąży już blisko 900 satelitów konstelacji Starlink, jednak jak zapowiada Elon Musk, szef firmy SpaceX, to dopiero początek. Według planu charyzmatycznego miliardera, ma się tam ich znaleźć łącznie aż 12 tysięcy. Celem gigantycznego przedsięwzięcia jest dostarczanie szybkiego internetu do niemal każdego miejsca na świecie.

Prace związane z kosmicznym internetem postępują niezwykle szybko. Już w połowie 2020 roku wystartowano z zamkniętymi testami usługi Starlink, a niedawno firma SpaceX poinformowała o rozpoczęciu publicznych testów beta.

Firma Elona Muska poinformowała również o cenach abonamentu. Za miesięczny dostęp do usługi trzeba zapłacić aż 99 dolarów, czyli około 390 zł. Dodatkowo, aby połączyć się z siecią Starlink, trzeba zakupić odpowiednie urządzenie, które kosztuje 499 dolarów, czyli blisko 2 tysiące złotych. Decydując się na udział w testach kosmicznego internetu, trzeba się więc liczyć z wydatkiem rzędu 600 dolarów, równym ok. 2 330 zł.

Zestaw do montażu Starlinka - zdjęcia

Pierwsi użytkownicy otrzymali już swoje zestawy do montażu. Jednym z pierwszych zdjęć Starlinka, podzielił się użytkownik serwisu Reddit, Rawku2. Fotografię można zobaczyć poniżej.

Zestaw do montażu Starlinka
Zestaw do montażu Starlinka© Reddit | Rawku2

Według zapowiedzi SpaceX, aktualnie prędkość połączenia ma wynosić do 150 Mbps przy opóźnieniu 20-40 ms. Elon Musk zapowiada, że parametry poprawią się znacznie już w najbliższej przyszłości.

Starlink w Europie? Elon Musk ujawnia plany

Jak dotąd, testy kosmicznego internetu od SpaceX skierowane są do osób mieszkających w USA i Kanadzie, jednak już w 2021 roku zostaną rozszerzone o kolejne państwa.

Elon Musk potwierdził za pośrednictwem Twittera, że dostępność Starlinka na terenie wszystkich stanów będzie możliwa w okolicach stycznia. Zdradził również, kiedy nowoczesny internet zawita na Starym Kontynencie.

Charyzmatyczny miliarder zapowiedział, że usługa może trafić do Europy na przełomie lutego i marca. Wszystko zależy od tego, w jakim czasie uda się zdobyć wszystkie potrzebne pozwolenia.

Elon Musk potwierdził, że zainteresowanie kosmicznym internetem jest ogromne. Dodał, że firma SpaceX wysłała w tym tygodniu kilka tysięcy kolejnych zestawów do testowania.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (19)
Zobacz także