SpaceX stworzy satelity do śledzenie pocisków hipersonicznych z kosmosu

Firma Elona Muska stworzy cztery z pierwszych ośmiu satelitów, zamówionych przez amerykańską Administrację Rozwoju Kosmosu (SDA), które mają być odpowiedzialne za śledzenie pocisków hipersonicznych z orbity. Dugą firmą jest L3 Harris.

Elon Musk
Elon Musk
Źródło zdjęć: © Anadolu Agency via Getty Images | Anadolu Agency
Bolesław Breczko

06.10.2020 10:47

SpaceX oraz L3 Harris otrzymały zlecenie zbudowania po cztery satelity o szerokim kącie obserwacji dla SDA - Space Development Agency, nowopowołanej amerykańskiej agencji odpowiedzialnej za rozwój technologii obronnych w przestrzeni kosmicznej.

Satelity będą pierwszym etapem "mega konstelacji", której zadaniem będzie wykrywanie oraz śledzenie pocisków hipersonicznych (podróżujących z prędkością kilkukrotnie przekraczającą prędkość dźwięku) z przestrzeni kosmicznej.

Zbudowane przez SpaceX i L3 Harris urządzenia znajdą się docelowo na niskiej orbicie ziemskiej (LEO) i będą wykorzystywać szerokokątne obiektywy widzące w podczerwieni. Satelity, które stworzą sieć obserwacyjną mają porozumiewać się ze sobą za pomocą innego programu podjętego przez SDA nazwanego Optical Intersatellite Links. Pozwoli on na łatwą komunikację pomiędzy wieloma satelitami, która obecnie jest dostępna tylko dla garstki obiektów. Większość z nich komunikuje się z innymi poprzez bazy na Ziemi.

Powołanie SDA oraz rozpoczęcie budowy satelitów obserwacyjnych jest rezultatem trwającego wyścigu zbrojeń pomiędzy mocarstwami, które rozwijają technologie balistycznych pocisków hipersonicznych: Stanami Zjednoczonymi, Rosją i Chinami.

Pociski hipersoniczne lecą z prędkością, która kilkukrotnie przekracza prędkość dźwięku, przez co są trudne lub wręcz niemożliwe do zestrzelenia przez dotychczasowe systemy obrony przeciwrakietowej.

Obecne i rozwijane pociski hipersoniczne i ich sugerowana prędkość maksymalna:

Awangard - Rosja, 39 692 km/h, Mach 27 (wg wicepremiera Rosji Jurija Borisova)

HTV-2 - Stany Zjednoczone, 24 991 km/h, Mach 17 (eksperymentalny)

C-HGB - Stany Zjednoczone, 24 991 km/h, Mach 17 (w fazie rozwoju)

Kh-47M2 Kindżał - Rosja, 14 701 km/h, Mach 10

3M22 Cyrkon - Rosja, 11 025 km/h, Mach 8

DF-ZF - Chiny, 14 701 km/h, Mach 10

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)