Rosja testuje broń nowej generacji. Hipersoniczny pocisk będzie postrachem na morzu i lądzie

Rosja testuje broń nowej generacji. Hipersoniczny pocisk będzie postrachem na morzu i lądzie

Rosja testuje broń nowej generacji. Hipersoniczny pocisk będzie postrachem na morzu i lądzie
Źródło zdjęć: © YouTube
04.03.2020 10:18, aktualizacja: 04.03.2020 11:37

Rosja przeprowadziła udany test hipersonicznego pocisku 3M22 Tsirkon. Broń nowej generacji przeznaczona jest do atakowania okrętów na morzu i celów na lądzie. Próba odbyła się pod koniec stycznia na Morzu Barentsa - poinformowała teraz agencja TASS.

Rosjanie są liderem w obszarze hipersonicznej broni, co potwierdza kolejny udany test tego typu uzbrojenia. Jak poinformowała w czwartek agencja TASS hipersoniczny pocisk 3M22 Tsirkon został wystrzelony pod koniec stycznia 2020 roku z fregaty Admirał Gorszkow, z Morza Barentsa do celu naziemnego na poligonie na północnym Uralu. Zasięg lotu przekroczył 500 kilometrów.

Styczniowy test miał być kluczowy w zakresie wprowadzenia wyposażenia do służby. Według nieoficjalnych informacji, już wcześniej przeprowadzono pięć testów pocisku Tsirkon. Podobne próby mają mieć miejsce w kolejnych miesiącach 2020 roku. Po ich zakończeniu rozpocznie się testowe wystrzeliwanie pocisku z okrętów podwodnych.

Hipersoniczny (potrafiący osiągać prędkość kilkukrotnie wyższą od prędkości dźwięku) pocisk 3M22 Tsirkon był wymieniany przez prezydenta Władimira Putina jako jeden z najbardziej perspektywicznych rosyjskich rodzajów uzbrojenia, określając jego prędkość na 9 machów.

Pocisk został zaprojektowany w taki sposób, aby wykorzystywać swoją gigantyczną prędkość do penetrowania obrony wroga. Nad tego typu technologią pracują również Amerykanie. Przewiduje się, że Stany Zjednoczone będą dysponować tego typu uzbrojeniem dopiero w 2022 roku.

Broń nowej generacji ma być postrachem dla statków, a także celów na lądzie. Docelowo pocisk ma znaleźć się na wszystkich okrętach bojowych. Wśród ekspertów panuje przekonanie, że pocisk będzie praktycznie nieosiągalny dla systemów obrony przeciwrakietowej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (133)