Rosja testuje broń nowej generacji. Hipersoniczny pocisk będzie postrachem na morzu i lądzie

Strona głównaRosja testuje broń nowej generacji. Hipersoniczny pocisk będzie postrachem na morzu i lądzie
04.03.2020 10:18
Rosja testuje broń nowej generacji. Hipersoniczny pocisk będzie postrachem na morzu i lądzie
Źródło zdjęć: © YouTube

Rosja przeprowadziła udany test hipersonicznego pocisku 3M22 Tsirkon. Broń nowej generacji przeznaczona jest do atakowania okrętów na morzu i celów na lądzie. Próba odbyła się pod koniec stycznia na Morzu Barentsa - poinformowała teraz agencja TASS.

Rosjanie są liderem w obszarze hipersonicznej broni, co potwierdza kolejny udany test tego typu uzbrojenia. Jak poinformowała w czwartek agencja TASS hipersoniczny pocisk 3M22 Tsirkon został wystrzelony pod koniec stycznia 2020 roku z fregaty Admirał Gorszkow, z Morza Barentsa do celu naziemnego na poligonie na północnym Uralu. Zasięg lotu przekroczył 500 kilometrów.

Styczniowy test miał być kluczowy w zakresie wprowadzenia wyposażenia do służby. Według nieoficjalnych informacji, już wcześniej przeprowadzono pięć testów pocisku Tsirkon. Podobne próby mają mieć miejsce w kolejnych miesiącach 2020 roku. Po ich zakończeniu rozpocznie się testowe wystrzeliwanie pocisku z okrętów podwodnych.

Hipersoniczny (potrafiący osiągać prędkość kilkukrotnie wyższą od prędkości dźwięku) pocisk 3M22 Tsirkon był wymieniany przez prezydenta Władimira Putina jako jeden z najbardziej perspektywicznych rosyjskich rodzajów uzbrojenia, określając jego prędkość na 9 machów.

Pocisk został zaprojektowany w taki sposób, aby wykorzystywać swoją gigantyczną prędkość do penetrowania obrony wroga. Nad tego typu technologią pracują również Amerykanie. Przewiduje się, że Stany Zjednoczone będą dysponować tego typu uzbrojeniem dopiero w 2022 roku.

Broń nowej generacji ma być postrachem dla statków, a także celów na lądzie. Docelowo pocisk ma znaleźć się na wszystkich okrętach bojowych. Wśród ekspertów panuje przekonanie, że pocisk będzie praktycznie nieosiągalny dla systemów obrony przeciwrakietowej.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (133)