Putin: Rosja ma najpotężniejszą broń w historii. Nie ma jej nikt inny

Putin: Rosja ma najpotężniejszą broń w historii. Nie ma jej nikt inny

Rosja. Hiperdźwiękowa głowica manewrująca wystrzeliwana z systemu Awangard.
Rosja. Hiperdźwiękowa głowica manewrująca wystrzeliwana z systemu Awangard.
Źródło zdjęć: © Getty Images
20.09.2020 11:05

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że Rosjanie posiadają "najdoskonalszą broń", której nie ma nikt inny na świecie – donosi tvn24 za PAP. Przywódca Kremla miał na myśli system Awangard – to za jego skonstruowanie Putin wręczył w sobotę Gerbertowi Jefremowowi order świętego Andrzeja.

System Awangard to hipersoniczny pojazd szybujący służący do wystrzeliwania rakiet balistycznych z hiperdźwiękowymi głowicami manewrującymi. Według Władimira Putina skala realizacji tego projektu jest podobna do budowy broni jądrowej w czasach istnienia ZSRR.

– Teraz po raz pierwszy w naszej historii najnowszej Rosja dysponuje najnowocześniejszymi rodzajami broni, które wielokrotnie przewyższają swą siłą, mocą, szybkością i, co bardzo ważne, precyzją, wszystkie te, które istniały do tej pory i istnieją dzisiaj – powiedział prezydent Putin cytowany przez PAP. 

Jak przytacza PAP, oficjalnie źródła w Rosji tłumaczą, że pociski te mogą osiągnąć nawet dwudziestokrotność prędkości dźwięku. Potrafią także wykonywać manewry unikowe, które mogą oszukać obroną przeciwrakietową. Pociski poruszają się lotem ślizgowym.

Czytaj też: Rosja się zbroi. Rozpoczęto budowę sześciu okrętów. Putin: duży krok w rozwoju marynarki

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (457)