Satelity Starlink nad Polską. Jak znaleźć kosmiczny pociąg Elona Muska?
12.05.2021 12:35
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kosmiczny pociąg, czyli konstelacja Starlink, jest widoczny gołym okiem i nawet początkujący obserwatorzy nocnego nieba nie powinni pomylić obiektów z żadnym innym. Podpowiadamy, jak odnaleźć satelity Starlink, kiedy przelecą nad Polską.
Kosmiczny pociąg nad Polską
Konstelacja satelitów Starlink liczy sobie już ponad tysiąc obiektów. Docelowo Elon Musk i SpaceX chcą umieścić 42 000 takich obiektów na niskiej orbicie, więc przeloty "kosmicznego pociągu" nad Polską będą coraz częstsze.
To oczywiście świetna okazja dla wszystkich pasjonatów astronomii, ale również osób, które na co dzień nie obserwują nocnego nieba. Satelity są bowiem widoczne gołym okiem, a w maju br. możemy je obserwować przez kilka następujących po sobie nocy.
Pierwsze przeloty udało się zarejestrować m.in. grupie Nocne Niebo, a kolejne można obserwować od 13 do 16 maja. Sznur satelitów jest widoczny jedynie przez kilka minut, ale nie da się go pomylić z niczym innym. Kluczowe będzie jednak wybranie odpowiednich godzin i miejsca.
Zobacz: Satelity Starlink nad Polską 7 maja 2021 [Wideo]
Jak znaleźć satelity Starlink na niebie?
Dla tych, którzy chcieliby od razu wiedzieć, kiedy i gdzie można zaobserwować satelity Starlink nad Polską, prezentujemy krótką listę na najbliższe dni:
- 13 maja, ok. godz. 2:45 i 4:16;
- 14 maja, ok. godz. 2:45 i 4:16;
- 15 maja, ok. godz. 2:46;
- 16 maja, ok. 2:49.
Satelity Starlink zawsze poruszają się zawsze z zachodu na wschód lub z południowego zachodu na południowy wschód. Dokładny azymut każdego z przelotów możemy znaleźć na stronie FindStarlink lub heavens-above.com.
Warto zwrócić uwagę, że poszczególne satelity Starlink mogą mieć różna jasność, w zależności od wysokości orbity, na jakiej się znajdują lub ich wersji sprzętowej (nowsze satelity zostały pokryte materiałami zapewniającymi niższe odbicia światła, by nie utrudniały obserwacji astronomicznych).
Przydatne aplikacje
Osoby, które mają mniejszą styczność z astronomią na co dzień, mogą mieć problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na niebie, by obserwować przelot kosmicznego pociągu. Na szczęście w takich przypadkach, pomóc mogą proste w obsłudze aplikacje.
Zanim jednak zaczniemy od szukania satelitów Starlink na niebie, warto wybrać się w miejsce oddalone od miejskich świateł - obiekty będzie o wiele lepiej widać na tle ciemnego nieba. W wybraniu takiego miejsca może pomóc aplikacja Light Pollution Map, która pokazuje aktualne "zanieczyszczenie" nocnego nieba światłem.
Z kolei najprostszym rozwiązaniem na znalezienie azymutu będzie skorzystanie z kompasu. Obecnie wiele telefonów jest wyposażonych w odpowiednią aplikację, ale jeśli wasz smartfon się nie zalicza do tej grupy, możecie pobrać odpowiedni program z naszego katalogu oprogramowania.
Jeżeli wolicie się obyć bez aplikacji, to warto pamiętać, że północ to azymut 0, wschód - 90, południe - 180, a zachód - 270. Horyzont to azymut 0, a patrząc pionowo nad głową mamy azymut 90. To powinno pomóc wam się zorientować, gdzie szukać satelitów.
Kolejną przydatną aplikacją będzie ISS Detector dostępna. Jej głównym celem jest śledzenie i informowanie o przelotach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jednak dostępne są również rozszerzenia, które pozwalają śledzić planety, komety czy sztuczne obiekty, w tym satelity Starlink.
Dodatkowo aplikacja może wysyłać nam powiadomienia o zbliżającym się terminie przelotu kosicznego pociągu, o ile wyrazimy zgodę na to, by działa w tle. Trzeba również pamiętać, by ręcznie ustawić śledzenie przelotów Starlink, ponieważ domyślnie rozszerzenie nie jest włączone.
Wspomnieliśmy już o stronie heavens-above.com, ale użytkownicy urządzeń z Androidem mogą również pobrać dedykowaną aplikację, dzięki czemu w łatwy sposób mogą śledzić satelity i inne obiekty na nocnym niebie. W tym przypadku bardzo pomocne są mapy dostępne w aplikacji, które ułatwiają odnajdywanie obiektów na nocnym niebie.
Powstała również aplikacja dedykowana śledzeniu kosmicznego pociągu, czyli Starlink Tracker. Jest prosta w użyciu, ale niektórzy mogą narzekać na ograniczoną liczbę funkcji, biorąc pod uwagę wcześniej polecane przez nas programy. A jeżeli poza kosmicznym pociągiem, chcecie obserwować również inne obiekty na niebie, to mogą się przydać również te aplikacje:
Zobacz także
Satelity Starlink i internet z kosmosu
Przypominamy, że satelity Starlink umieszczone na niskiej orbicie okołoziemskiej przez SpaceX docelowo mają stworzyć konstelację, której celem będzie dostarczanie internetu w regiony świata, gdzie dziś jest to bardzo trudne lub niemożliwe. Elon Musk ma nadzieję, że system zadziała nawet na Marsie.
Internet od Starlink już działa i osiąga bardzo przyzwoity wynik. Mimo że jak na razie cena usługi zwala z nóg, to chętnych na internet od Elona Muska przybywa, a z każdą kolejną partią satelitów Starlink, usługa może zagościć w kolejnych krajach.
Jak znaleźć kosmiczny pociąg Elona Muska? To pytanie zadają sobie zarówno osoby, które chcą zobaczyć przelot niezwykłej konsetalcji SpaceX na własne oczy, jak i ci, którzy chcą ominąć to "wydarzenie", ponieważ mogą utrudniać inne obserwacje astronomiczne.
Mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć na wasze wątpliwości i bez względu na powód, będziecie w stanie łatwo odnaleźć satelity Starlink nad Polską.