ISS nad Polską. Wiemy, kiedy obserwować przelot w "towarzystwie" Starlink

ISS nad Polską. Wiemy, kiedy obserwować przelot w "towarzystwie" Starlink

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)
Źródło zdjęć: © Pixabay
07.05.2021 14:22

W niedzielę w nocy będzie można obserwować na polskim niebie przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), ale to nie koniec interesujących zjawisk na nocnym niebie.

W najbliższą niedzielę, w nocy z 8 na 9 maja będzie można zobaczyć dwa przeloty ISS w "towarzystwie" kosmicznego pociągu Starlink, czytamy na grupie Starlinki na Facebooku. 

"Pierwszy tuż nad horyzontem kierunek wschodni, drugi o wiele przyjemniejszy w obserwacji, bo prawie zenit. Pierwsze zdarzenie będzie ok. 2:04, drugie ok. 3:40", poinformował użytkownik Łukasz Jata. 

Obraz
© Facebook

Warto zwrócić uwagę, że podane godziny są orientacyjne dla Poznania i jego regionów. Dokładne godziny dla poszczególnych miejsce w Polsce będą się nieco różnic, ale możecie to śledzić np. dzięki aplikacji ISS Detector, która pozwala również określić, jak dobrze będzie widoczna stacja w danym miejscu. 

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna pojawi się na niebie w postaci jasnego punktu, który bardzo trudno będzie pomylić z innymi obiektami, jak gwiazdy czy samoloty. ISS jest jaśniejsza i przemieszcza się szybkim, jednostajnym ruchem, dzięki czemu łatwo będzie ją dostrzec również bez specjalistycznego sprzętu. 

Dostrzeżenie ISS na niebie będzie zależne od pogody, więc mamy nadzieję, że deszczowa aura minie do niedzieli. Jeśli planujecie obserwację nocnego nieba, warto również udać się w miejsce oddalone od miejskich świateł. W wyborze dobrej lokacji pomoże aplikacja Light Pollution Map, na której można zobaczyć aktualny stan "zanieczyszczenia" światłem na danym terenie.

Przypominamy, że w weekend będzie można również nad Polską obserwować przelot kosmicznego pociągu Elona Muska, czyli satelitów Starlink. O szczegółach pisaliśmy tutaj

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)