Elon Musk zirytował astronomów. Satelity Starlink powodują zakłócenia w obserwacjach
Elon Musk po raz kolejny zdenerwował astronomów. Wszystko przez projekt Starlink, który znów zakłócił badania naukowe. Eksperci opublikowali zdjęcie, na którym widać zakłócenia spowodowane przez satelity.
20.11.2019 18:38
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Elon Musk, charyzmatyczny przedsiębiorca, szef takich firm jak Tesla czy SpaceX, nie należy do ludzi, obok których opinia publiczna przechodzi obojętnie. Miliarder swoimi działaniami oraz kontrowersyjnymi wypowiedziami wzbudza skrajne emocje. Podczas gdy jedni go kochają i wyczekują kolejnych nietuzinkowych tweetów, inni krytykują wytykając mu cały szereg błędów.
Popularny filantrop znów musiał zmierzyć się z negatywnymi komentarzami w kierunku swojej firmy. Tym razem niezadowolenie jego działalnością wyrazili astronomowie. Chodzi konkretnie o projekt Starlink, którego celem jest umieszczenie na orbicie okołoziemskiej około 12 tysięcy satelitów, pozwalających na uruchomienie taniego i bezprzewodowego internetu na całym świecie.
Przedsięwzięcie niezwykle zirytowało astronomów. Już 23 maja 2019 roku, kiedy firma Muska wysłała na orbitę pierwszych 60 satelitów, naukowcy zwrócili uwagę, że mogą one zakłócać obserwacje naziemną poprzez oślepianie teleskopów. Ich najgorsze przypuszczenia potwierdziły się, gdy Starlink wysłał na orbitę kolejny zestaw satelitów, zwiększając ich liczbę do 120.
18 listopada 2019 roku Elon Musk po raz kolejny rozwścieczył astronomów. Clarae Martinez-Vazquez, astronom z Obserwatorium Cerro Tololo w Chile (CTIO), poinformowała, że 19 satelitów Starlink bardzo poważnie zakłóciło pracę czułej kamery (DECam), która ma za zadanie monitorowanie nieba w poszukiwaniu galaktyk zdominowanych przez ciemną materię.
- Jestem w szoku. Badania DECam zostały poważnie zakłócone przez 19 satelitów Starlink. Ich przelot w polu widzenia aparatu trwał ponad 5 minut. To nie jest fajne - pisze na TT Clara Martinez-Vazquez.
Jej Tweet od razu spotkał się z odzewem naukowców, którzy opublikowali zdjęcie, na którym widać zakłócenia spowodowane przez satelity.
Federalna Komisja Komunikacji (FCC) wydała firmie Elona Muska pozwolenie na wystrzelenie 12 000 satelitów Starlink. Kilka miesięcy temu przedsiębiorstwo poinformowało, że chce w przyszłości wystrzelić 30 tysięcy kolejnych, zwiększając ich docelową liczbę do 42 tys. Szef firmy chciałby, aby system działał do końca 2020 roku.