Satelity Starlink nad Polską. Poznaj harmonogram przelotów na maj 2021 roku
Starlink, czyli pociąg kosmicznych satelitów Elona Muska, ma zapewnić dostęp do szybkiego internetu na całym świecie. Z Ziemi wygląda on imponująco. Oto, w które dni maja 2021 roku będzie można obserwować przelot gromady lśniących obiektów nad Polską.
08.05.2021 09:14
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czym jest projekt Starlink?
Starlink to system satelitarny telekomunikacyjny, który firma SpaceX (założona przez Elona Muska) stworzyła w 2015 roku. Satelity mają latać na niskiej orbicie okołoziemskiej, a ich głównym zadaniem jest zapewnienie dostępu do szybkiego internetu – bez względu na to, w jak odległym zakątku świata będzie znajdował się użytkownik.
System ma składać się z tysięcy małych satelitów latających na niebie. Przez przeciwników działań Muska jest to nazywane jego "zawłaszczeniem". W końcu te obiektyw widać z Ziemi gołym okiem, nawet jeśli przelatuje ich od kilku do kilkudziesięciu, a co dopiero w przypadku 42 (!) tysięcy. Niektórzy naukowcy uważają, że taka ilość satelitów latających stale na niskiej orbicie okołoziemskiej może zaburzyć, a nawet uniemożliwić badanie niektórych obiektów kosmicznych.
Kiedy będzie można zobaczyć pociąg Stalinków nad Polską (maj 2021)
Oprócz przeciwników systemu Starlink, są również miłośnicy, którzy uwielbiają obserwować zjawiskowe, błyszczące pociągi satelitów. W maju 2021 roku będzie można bez problemu obserwować je nad Polską. SpaceX podało konkretne daty i godziny, w których powinniśmy spojrzeć w niebo.
Satelity Starlink nad Polską 7 maja 2021 - piątkowy wieczór
W maju 2021 roku zobaczymy Starlinki w następujące dni:
- 8 maja, ok. godz. 21:28 i 23:03;
- 9 maja, ok. godz. 21:44 i 23:18;
- 10 maja, ok. godz. 22:01 i 23:36.
Sznur satelitów będzie najlepiej widoczny na zachodzie Polski. Po to, by nie pomylić ich z żadnymi innymi obiektami, najlepiej wybrać się w obszary ciemnego nieba – bez zanieczyszczeń świetlnych. Takimi miejscami esą tereny oddalone od dużych aglomeracji miejskich, które znajdziecie dzięki aplikacji Light Pollution Map.
Pozycję Stalinków możecie śledzić również na specjalnej stronie internetowej.
Jeśli jesteście zainteresowani usługą ogólnodostępnego internetu, dostarczanego przez satelity Elona Muska, rzućcie okiem na cennik, który zdecydowanie nie zachwyca. Mimo tego nie brakuje zwolenników – już ponad 500 000 osób wykupiło abonament.