Samochód Humvee niebezpieczny dla żołnierzy. Używa go również polska armia
Samochód terenowy Humvee to jeden z symboli amerykańskiej armii. Jest używany na całym świecie, także w Wojsku Polskim, a w Ukrainie zbiera bardzo pochlebne opinie. Mimo tego zmiany wprowadzone w nim wraz z kolejnymi modernizacjami okazały się niebezpieczne dla żołnierzy.
Humvee to podstawowy samochód terenowy amerykańskiej armii. Choć opracowano i zamówiono już jego następcę – znacznie nowocześniejszy samochód Oshkosh JLTV – Pentagon wciąż eksploatuje ponad 100 tys. samochodów Humvee. Kolejne tysiące służą w armiach całego świata, w tym również w Polsce.
Co najmniej trzy tys. pojazdów tego typu zostało także dostarczonych walczącej Ukrainie. Ukraińcy chwalą Humvee za ergonomię i dobrą – jak na tę klasę pojazdu – ochronę zapewnianą żołnierzom. Te same cechy wywołują niedowierzanie Rosjan, którzy testując zdobyte samochody nie mogli wyjść ze zdziwienia, obserwując ich wysoką odporność.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak (czy) technologia wpływa na relacje międzyludzkie? - Historie Jutra napędza PLAY #1
Mimo tego Humvee nie jest bez wad. Doświadczenia z kolejnych wojen sprawiły, że pojazd został solidnie dopancerzony. Poprawiło to poziom ochrony żołnierzy, ale spowodowało zarazem wzrost masy.
Zobacz także: Czy to sprzęt NATO, czy rosyjski?
Przekłada się to na szybsze zużycie wielu podzespołów, a także podniesienie środka ciężkości pojazdu. Jak zauważa ukraiński serwis Defnce Express, przyniosło to niebezpieczne konsekwencje.
Pancerz Humvee zmniejsza stabilność pojazdu
Jak pokazuje raport opracowany na potrzeby Pentagonu, w latach 2010-2019 w ponad 3,7 tys. wypadków pojazdów wojskowych jedną trzecią stanowiły wypadki z udziałem Humvee.
W 25 proc. przypadków samochody dachowały, a brak nowoczesnych systemów bezpieczeństwa okazał się groźny dla załóg – te niezwiązane z walką wypadki spowodowały śmierć 123 żołnierzy.
Podatność samochodów na dachowanie wynika ze zmiany ich środka ciężkości, spowodowanej dodatkowym opancerzeniem. Pancerz, który na polu bitwy ratuje życie, powoduje zarazem, że Humvee łatwo się przewraca, a w obracającym się samochodzie, pozbawionym nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, załoga uderza głowami o dach, co powoduje obrażenia.
Jednym ze sposobów na rozwiązanie tego problemu jest specjalne siedzenie. Wyposażono je w wielopunktowe pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne i mechanizm, który w przypadku dachowania przyciąga żołnierza do podłogi, zwiększając tym samym przestrzeń pomiędzy głową a dachem pojazdu.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski