Brawurowa ucieczka Ukraińców. Amerykańskie pojazdy Humvee w akcji

Brawurowa ucieczka Ukraińców. Amerykańskie pojazdy Humvee w akcji

Pojazd Humvee pod rosyjskim ostrzałem
Pojazd Humvee pod rosyjskim ostrzałem
Źródło zdjęć: © Twitter, Ukraine Weapons Tracker
Karolina Modzelewska
06.10.2022 11:01, aktualizacja: 06.10.2022 11:26

W sieci pojawiło się nagranie przedstawiające wykorzystanie amerykańskich pojazdów Humvee w Ukrainie. Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy uciekali nimi przed rosyjskim ostrzałem w obwodzie chersońskim. Według nieoficjalnych informacji, co najmniej jeden HMMWV został zniszczony. Przypominamy, co to za pojazdy.

Nagranie, które można obejrzeć poniżej, pokazuje brawurową ucieczkę ukraińskich żołnierzy przed pociskami Rosjan. Widać na nim, że Ukraińcy wykorzystują amerykańskie, wielozadaniowe pojazdy terenowe High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle, czyli HMMWV (zwane potocznie Humvee). Maszyny trafiły do Ukrainy w ramach pomocy militarnej Stanów Zjednoczonych.

Humvee w akcji

Humvee to lekki, bardzo mobilny, napędzany silnikiem wysokoprężnym pojazd taktyczny z napędem na cztery koła, opracowany dla USA i produkowany przez AM General. Jego konstrukcja opiera się na stalowej ramie i podwoziu M998, co pozwala mu na przewożenie różnorodnego sprzętu wojskowego i bezproblemowe pokonywanie przeszkód terenowych. Istnieje kilkanaście konfiguracji pojazdu, które dostosowane są do szerokiej gamy zadań np. przewożenia piechoty, jako pojazd lekkiego wsparcia czy sanitarkę.

W wersji przeznaczonej do zadań wojskowych pojazdy posiadają opancerzoną kabinę pasażerską, wraz z kuloodpornymi szybami, która pomieści 4-osobową załogę i dwóch kierujących. Może być też uzbrojony w karabin maszynowy Browning M2 HB, granatnik automatyczny Mk 19 albo wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych BGM-71 TOW (właśnie takie modele z BGM-71 TOW można spotkać w Ukrainie).

Humvee jest szerokim pojazdem (2,16 m), co zapewnia mu stabilność w terenie. Nie jest też zbyt wysoki (w zależności od wersji jego wysokość to 1,4 do 1,8 m), dzięki czemu jest trudny do zauważenia, a tym samym i trafienia. Jego waga wynosi około 3,810 kg (chociaż to zależy od konfiguracji). Maszyna może poruszać się z maksymalną prędkością około 50 km/h po utwardzanych drogach.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie