Umowa na wozy towarzyszące dla polskich haubic
Agencja Uzbrojenia podpisała umowę ramową z Polską Grupą Zbrojeniową i Hutą Stalowa Wola na dostawę ponad tysiąca wozów towarzyszących na potrzeby kilkudziesięciu dywizjonowych modułów ogniowych ze 155-mm haubicami AHS Krab i K9 Thunder.
W piątek, 1 grudnia, została zawarta umowa dotycząca pozyskania ponad tysiąca wozów towarzyszących do haubic samobieżnych, znajdujących się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP.
Przedmiotem umowy ramowej, zawartej pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej a konsorcjum w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) jako lider i Huta Stalowa Wola (HSW), jest określenie zasad i warunków zawierania umów wykonawczych związanych z dostawami polskich elementów systemu uzbrojenia dla haubic samobieżnych.
W efekcie zawartej umowy ramowej, na przestrzeni realizacji całego projektu, w latach 2023-2030 pozyskanych zostanie ponad tysiąc pojazdów na wyposażenie kilkudziesięciu dywizjonowych modułów ogniowych. W ramach przedmiotowej umowy zostaną dostarczone do Wojsk Rakietowych i Artylerii (WRiA) wozy różnego typu: wozów dowodzenia, artyleryjskich, remontu uzbrojenia, zabezpieczenia technicznego, amunicyjnych, samochodów dużej ładowności oraz cystern, które są niezbędne dla funkcjonowania artylerii lufowej, znajdującej się na wyposażeniu Sił Zbrojnych.
Zapisy, zawarte w umowie, zapewniają wyposażenie wszystkich zakontraktowanych pojazdów w zintegrowany system zarządzania walką Topaz od Grupy WB. Dodatkowo zakłada ona dostarczenie ponad 600 szt. 12,7 mm wielokalibrowych karabinów maszynowych WKM-Bm, a także pakietów logistycznych i szkoleniowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ZOBACZ TAKŻE: Czy warto kupić laptop LG gram Style 16?
Zamówienie w PGZ wozów towarzyszących dla armatohaubic to nie przypadek. My już od dłuższego czasu z powodzeniem realizujemy dostawy dywizjonowych modułów ogniowych Regina, w których obok Krabów są właśnie wozy dowodzenia różnego szczebla, wozy amunicyjne, wozy remontu uzbrojenia czy rozpoznania artyleryjskiego. Nasz autorski model kompletacji dywizjonowych modułów ogniowych, podobnie jak kompanijnych modułów ogniowych z Rakami, pokazuje, że potrafimy myśleć o artylerii kompleksowo. Specjaliści z Huty Stalowa Wola opracowali i zaoferowali wojsku taką kompletację DMO, której zazdroszczą nam artylerzyści z innych armii. Wielu chciałoby dysponować tak kompleksowym i uniwersalnym rozwiązaniem, które ułatwia właściwe i profesjonalne wykonanie zadania ogniowego artylerzystom – powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
W ramach umowy ramowej przewidziane zostały dwa etapy realizacji zamówienia, według których podpisanie pierwszej umowy wykonawczej powinno nastąpić w pierwszym kwartale 2024, natomiast podpisanie drugiej umowy wykonawczej zaplanowano na koniec 2025.
Informacje prasowe
Dobra wiadomość dla Wojsk Rakietowych i Artylerii w Dniu Ich Święta. Agencja Uzbrojenia oraz konsorcjum PGZ i HSW podpisały umowę ramową na dostarczenie dla WP wozów wspierających armatohaubice na polu walki. Sprzęt współdziała zarówno z Krabem jak i K9. Wojsko Polskie kupuje i będzie kupować wszystko, co może wyprodukować polski przemysł zbrojeniowy. Budując kluczowe zdolności Sił Zbrojnych RP, rozwijamy polski przemysł – napisał na portalu społecznościowym X, ówczesny minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.