Polski zakład rozkręca produkcję amunicji. Jako jedyny produkuje pociski do Krabów
Mesko realizuje strategiczną inwestycję w Kraśniku, której celem jest zwiększenie zdolności produkcyjnych spółki do 150 tys. sztuk rocznie w zakresie kluczowej amunicji artyleryjskiej 155 mm. Mesko jest obecnie jedynym w Polsce podmiotem produkującym amunicję wykorzystywaną przez polskie armatohaubice Krab i pozyskiwane z Korei Południowej K9 Thunder.
To odpowiedź na intensyfikację zamówień sprzętu wojskowego ze strony Sił Zbrojnych RP oraz konieczność budowy suwerenności przemysłowej Polski w sektorze obronnym. Mesko wraz ze spółkami wchodzącymi w skład Grupy Kapitałowej Mesko jest obecnie jedynym w Polsce podmiotem produkującym amunicję kaliber 155 mm wykorzystywaną przez polskie armatohaubice Krab i pozyskiwane z Korei Południowej K9 Thunder.
Kraśnik rozszerza możliwości produkcji w zakresie artylerii
Produkcja pocisków odbywa się w zakładzie w Kraśniku. Spółka rozszerza swoje kompetencje w tym obszarze. Nowoczesne linie produkcyjne i zakupione maszyny do fabryki w Kraśniku pozwolą na zwiększenie automatyzacji i wydajności oraz poprawę warunków pracy i systematyczny wzrost zatrudnienia w regionie lubelskim.
- Inwestycja w fabryce w Kraśniku to milowy krok w rozwoju Mesko i odpowiedź na rosnące potrzeby Sił Zbrojnych RP. Zwiększamy naszą zdolność do dostarczania amunicji kluczowej dla bezpieczeństwa Polski i wzmacniania obronności kraju w newralgicznym momencie dla Europy i NATO – podkreśla prezes zarządu Mesko, Renata Gruszczyńska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tydzień z Huawei Watch Fit 4 oraz Watch Fit 4 Pro
"Rozwijamy nasz potencjał technologiczny i produkcyjny"
- Kraśnik już dziś jest kluczowym punktem produkcyjnym w zakresie korpusów amunicji 155 mm. Chcę to bardzo mocno podkreślić, że my nie zaczynamy od zera, nie karczujemy lasu pod inwestycję, tylko rozwijamy nasz aktualny potencjał technologiczny i produkcyjny, by jako jedyni w Polsce zwiększyć istniejącą i realizowaną produkcję. Co równie istotne, krytyczne całym procesie elementy wytwarzamy sami. Nie montujemy kupowanych za granicą gotowych części. Równolegle intensywnie pracujemy nad pozyskaniem w zakładzie w Pionkach zdolności produkcji ładunków modularnych do amunicji 155 mm. Po osiągnięciu tego celu będą one wytwarzane w Polsce. Procedujemy w tej kwestii biznesplan i staramy się o pozyskanie funduszy - dodaje Renata Gruszczyńska.
Mesko systematycznie realizuje inwestycje związane ze zwiększaniem możliwości produkcyjnych w zakresie amunicji 155 mm w fabryce w Kraśniku. W ostatnim czasie przeprowadzono modernizację urządzeń do obróbki plastycznej na gorąco, obróbki mechanicznej i obróbki cieplnej, a także zakupiono nowoczesne tokarki i napawarki, jak również urządzenia dźwigowe oraz oprzyrządowanie i narzędzia kontrolno-pomiarowe. Wykonano ponadto remonty pomieszczeń pod napawarki oraz części hali produkcyjnej tłoczni.
Mesko kupiło nowe budynki
W drugiej połowie 2024 r. nastąpiła znaczna intensyfikacja działań w celu zwielokrotnienia mocy produkcyjnych w obszarze kalibru 155 mm. Z funduszy własnych firma nabyła od Fabryki Łożysk Tocznych w Kraśniku kompleks nieruchomości składających się z trzech działek o łącznej powierzchni ok. 1,53 ha. Pozyskane tereny są wyposażone w niezbędną infrastrukturę przemysłową. Spółka zakupiła także od gminy Kraśnik działkę o powierzchni ponad 1 ha pod przestrzeń magazynową. Zawarto również umowy na zakup kolejnych urządzeń.
Na bazie zbudowanego potencjału – korzystając z dofinansowania z Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Aktywów Państwowych poprzez Fundusz Inwestycji Kapitałowych – Mesko wdraża także projekt skokowego zwiększenia zdolności produkcyjnych nabojów kaliber 155 mm do 150 tysięcy sztuk rocznie. W tym celu jeszcze w tym roku rozpocznie się rozbudowa hali produkcyjnej do powierzchni około 8 tysięcy metrów kwadratowych. Zakres przedsięwzięcia obejmuje także modernizację istniejących obiektów. Realizacja inwestycji zakończy się w trzecim kwartale 2027 r.
Mesko: wzmacniamy cały krajowy przemysł obronny
– Inwestycja w Kraśniku to nie tylko zwiększenie zdolności produkcyjnych naszej Spółki, ale także realne wzmocnienie całego krajowego przemysłu obronnego. Budujemy niezależność technologiczno-produkcyjną w obszarze amunicji strategicznej dla polskiej armii, co w obecnych realiach geopolitycznych ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa państwa. Projekt ten wpisuje się w szerszą strategię polonizacji łańcucha dostaw i budowania zdolności produkcyjnych "od A do Z" na terytorium Polski – podkreśla Krzysztof Marwicki, członek zarządu Mesko.
– Dzięki tej inwestycji MESKO staje się fundamentem polskiej zdolności do prowadzenia długotrwałych operacji artyleryjskich. Uzbrojenie takie jak armatohaubica Krab czy K9 Thunder wymaga stałego i dużego wolumenu dostaw amunicji, a nasze działania zapewnią możliwość ich realizacji w trybie ciągłym, bez konieczności uzależniania się od zewnętrznych dostawców. To konkretna odpowiedź na potrzeby modernizującej się armii i kluczowy krok w stronę zapewnienia jej gotowości bojowej na najwyższym poziomie – zaznacza Marcin Ożóg, członek zarządu Mesko.
Twórz treści i zarabiaj na ich publikacji. Dołącz do WP Kreatora