Naukowcom udało się spowolnić przebieg reakcji chemicznej

Naukowcom udało się spowolnić przebieg reakcji chemicznej

Naukowcy, którym udało się spowolnić przebieg reakcji chemicznej.
Naukowcy, którym udało się spowolnić przebieg reakcji chemicznej.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
10.09.2023 19:45

Wiemy, że wiele procesów chemicznych dzieje się w tak szybkim tempie, że ich przebiegu nie da się zaobserwować ludzkim okiem. Idealnie byłoby, gdyby udało się taki proces spowolnić i dokładnie się jemu przyjrzeć. Niedawne badania pokazują, że jest to wykonalne. Australijscy naukowcy wykorzystali komputer kwantowy do zaprojektowania i bezpośredniej obserwacji procesu krytycznego dla reakcji chemicznych, spowalniając go 100 miliardów razy.

- To dzięki zrozumieniu podstawowych procesów zachodzących wewnątrz cząsteczek i pomiędzy nimi możemy otworzyć cały świat nowych możliwości w materiałoznawstwie, projektowaniu leków lub pozyskiwaniu energii słonecznej – powiedziała Vanessa Olaya Agudelo, współautorka publikacji, która ukazała się na łamach pisma "Nature Chemistry" (DOI: 10.1038/s41557-023-01300-3).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Spełnienie marzeń naukowców

W naturalnych warunkach dokonanie tego typu obserwacji byłoby niemożliwe. W tym konkretnym, przeanalizowanym przez naukowców przypadku, czas takiej reakcji mierzony byłby zaledwie w femtosekundach, które stanowią jedną trylionową część sekundy. Ale badaczom z Uniwersytetu w Sydney udało się spowolnić ten proces aż 100 miliardów razy - jego trwanie "wydłużono" z femtosekund do milisekund. A wszystko to stało się możliwe przez wykorzystanie komputera kwantowego, dzięki któremu stworzono system pozwalający na spowalnianie dynamiki takich procesów. W samym Sydney zaś znajduje się najlepszy w całej Australii komputer kwantowy, który pozwala na przeprowadzanie tego typu eksperymentów.

Zespół badawczy zaobserwował wzór interferencyjny pojedynczego atomu spowodowany przez powszechną w chemii strukturę geometryczną zwaną "przecięciem stożkowym". Są one kluczowe dla przebiegających błyskawicznie procesów fotochemicznych. Ich przykładami są chociażby ludzkie widzenie, czy też fotosynteza. To, w jaki sposób przebiegają te procesy nurtowało naukowców już od dawna. Zaobserwowanie ich dynamiki znajdowało się na ich liście życzeń już od lat 50. XX wieku, jednakże z oczywistych względów nie było to wtedy możliwe.

Jak spowolnić reakcję chemiczną?

Kluczem do poczynienia tego olbrzymiego postępu stał się komputer kwantowy, a konkretnie wykorzystujący technologię uwięzionych jonów. W ten sposób odwzorowano i zmapowano cały proces na bardzo niewielkim urządzeniu kwantowym, by następnie znacząco go spowolnić.

Jak komentuje to współautor publikacji dr Christophe Valahu, zastosowana metoda przypomina w pewnym sensie symulacje ruchu powietrza wokół skrzydła w tunelu aerodynamicznym. Najważniejsze jest to, że nie uzyskano w ten sposób jedynie cyfrowego oszacowania, cyfrowej wersji przebiegu procesu, którą można byłoby potem analizować. - Nasz eksperyment nie był cyfrowym przybliżeniem procesu — była to bezpośrednia, analogowa obserwacja dynamiki kwantowej – powiedział Valahu.

Nie trzeba chyba dodawać, że te przełomowe badania otworzą przed nami całkowicie nowe możliwości w zakresie chociażby inżynierii materiałowej czy produkcji leków. Nie koniec jednak na tym, ponieważ dzięki nim możemy w większym stopniu zrozumieć to, w jaki sposób powstaje smog czy też zubożeniu ulega warstwa ozonowa. Zresztą generalnie możliwe stanie się obserwowanie ultraszybkich dynamik, w przypadku których cząsteczki ulegają przemianom w niezwykle krótkim czasie.

Źródło: University of Sydney, fot. Stefanie Zingsheim/University of Sydney. Na zdjęciu Vanessa Olaya Agudelo oraz Christophe Valahu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)