Polska przekazała Rosji materiał na bomby atomowe. W 2016 roku wysłaliśmy 750 kg uranu

Polska przekazała Rosji 750 kg zużytego paliwa jądrowego
Polska przekazała Rosji 750 kg zużytego paliwa jądrowego
Źródło zdjęć: © Gov.pl
Łukasz Michalik

08.09.2023 09:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polska jest jednym z państw, które – na mocy Programu Redukcji Zagrożeń Globalnych (GTRI) – zobowiązały się zwracać zużyte paliwo jądrowe do kraju producenta. Oznacza to, że zużyte paliwo z polskiego reaktora Maria musi trafić do Rosji. Do tej pory przekazaliśmy setki kilogramów uranu.

Materiał o przekazaniu przez Polskę uranu do Rosji opublikował serwis "Wyborcza.pl". Jak wynika z przedstawionych ustaleń, transporty radioaktywnych materiałów wysyłano w latach 2006-2016, używając do tego m.in. ciężkiego samolotu transportowego An-124 Rusłan.

Oznacza to, że już po rosyjskiej agresji na Krym i secesji Donbasu i Ługańska, Polska dostarczyła Rosji materiał do produkcji broni jądrowej. Jego ilość – zdaniem Amerykanów – wystarczyłaby do produkcji 28 bomb atomowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Choć brzmi to sensacyjnie, trzeba przypomnieć, że nie był to wynik zaniedbań czy braku rozeznania w sytuacji międzynarodowej, ale efekt wcześniejszej umowy, podpisanej z amerykańskim Departamentem Energii.

Na jej mocy zużyte paliwo, pochodzące z jedynego polskiego reaktora jądrowego Maria, miało zostać zwrócone do kraju producenta, czyli Rosji.

Z punktu widzenia Amerykanów było to potrzebne, aby materiały pozwalające na budowę broni jądrowej, ale także np. "brudnej bomby" (eksplozja materiałów wybuchowych rozsiewa materiał promieniotwórczy, powodując skażenie) nie dostały się w ręce terrorystów.

Rdzeń reaktora Maria
Rdzeń reaktora Maria© NCBJ

Polski reaktor z rosyjskim paliwem

Dlaczego w ogóle Polska posiadała uran i jakie było jego przeznaczenie? Paliwo jądrowe jest niezbędne do działania reaktora Maria. Pracujący w Świerku, jedyny obecnie polski reaktor jądrowy służy do badań naukowych, a także do produkcji radioizotopów potrzebnych w medycynie.

Powstałe w wyniku działania Marii odpady są kierowane - czasowo - do Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych, przedstawionego szerzej przez dziennikarkę Wirtualnej Polski, Karolinę Modzelewską.

Reaktor Maria był zaprojektowany i zbudowany przez polskich inżynierów i prawie wszystkie jego elementy były wykonane w Polsce. Do tych nielicznych wyjątków, które nie były możliwe do wykonania w Polsce, należało wysoko wzbogacone paliwo, bo takiego paliwa nigdy się w Polsce nie produkowało, więc dostarczono go z ZSRR

Prof. Andrzej StrupczewskiNarodowe Centrum Badań Jądrowych

Na początku poprzedniej dekady w reaktorze stosowano paliwo pochodzące z Francji, ale w 2015 roku ponownie podpisano umowę z Rosjanami. Wynikało to m.in. z polskiego zapotrzebowania na niskowzbogacone paliwo mające formę cienkich rurek.

"Oprócz kryterium cenowego zdecydował fakt, że Rosjanie mają bardzo dobrze opanowaną technikę robienia elementów rurowych i robią to lepiej niż ktokolwiek na świecie" – wyjaśnił kulisy decyzji prof. Strupczewski.

Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie