Rosyjskie samoloty nad Bałtykiem. Naruszyły przestrzeń Litwy i Estonii

Myśliwce Su-35
Myśliwce Su-35
Źródło zdjęć: © Getty Images | Sefa Karacan/Anadolu Agency
Adam Gaafar

18.06.2021 19:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nad Bałtykiem ponownie pojawiły się rosyjskie samoloty. Maszyny jednego dnia naruszyły przestrzeń powietrzną Litwy i Estonii. W obu tych przypadkach lot Rosjan trwał około minuty.

Estończycy poinformowali, że do naruszenia ich przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty doszło we wtorek 15 czerwca. Zaznaczyli, że to już czwarty taki incydent w tym roku. Jak donosi portal Defence24, w estońskiej przestrzeni powietrznej znalazły się dwa myśliwce Su-35.

Maszyny wykonywały lot przez około minutę w okolicach wyspy Hiuma. Nie miały włączonych transponderów i nie utrzymywały łączności radiowej z kontrolą lotów. Estońskie siły zbrojne podały, że nie złożono również planów lotu.

Rosja odpowiada

Po tym incydencie charge d'affaires rosyjskiej ambasady został wezwany do estońskiego resortu spraw zewnętrznych. W odpowiedzi Moskwa zaprzeczyła, aby doszło do naruszenia przestrzeni powietrznej. Strona rosyjska twierdzi, że był to rutynowy przelot nad międzynarodowymi wodami Morza Bałtyckiego.

"Lot odbył się według ściśle ustalonej trasy. Podczas lotu samoloty nie zboczyły z trasy, co potwierdzają dane o sytuacji w powietrzu" – poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony, cytowane przez agencję Interfax.

Tego samego dnia w przestrzeń powietrzną Litwy wleciały na głębokość ok. kilometra dwa rosyjskie bombowce Su-24. Lot – podobnie jak miało to miejsce w przypadku Estonii – trwał około minuty. Minister obrony Litwy Arvydas Anusauskas twierdzi, że działania Rosjan mają związek z trwającymi na Morzu Bałtyckim natowskimi ćwiczeniami Baltops.

Rosyjskie samoloty nad Bałtykiem

To kolejny taki incydent w ostatnim czasie. Niedawno informowaliśmy o naruszeniu przez rosyjskie samoloty duńskiej przestrzeni powietrznej, do którego doszło 11 czerwca.

Podobne zdarzenie miało też miejsce pod koniec kwietnia. Interweniowały wówczas włoskie F-35, które uczestniczą w natowskiej misji Baltic Air Policing.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (113)