Rosjanie są bezsilni. Ukraińcy szczerze o pociskach Storm Shadow
Pociski manewrujące Storm Shadow (znane też jako SCALP) to kolejna "broń zwycięstwa", za jaką ukraińskie ministerstwo obrotny postanowiło podziękować w ramach Kalendarza Adwentowego. Jest to wyjątkowa akcja, w ramach której codziennie aż do Świąt Bożego Narodzenia przedstawiany jest środek umożliwiający Kijowowi skuteczną walkę z Rosjanami.
06.12.2023 | aktual.: 06.12.2023 21:17
– Dziś serdecznie dziękujemy brytyjskim i francuskim ministerstwom obrony za niezwykle skuteczne rakiety manewrujące dalekiego zasięgu Storm Shadow/SCALP-EG. Pociski zaskoczyły okupantów i stały się mocnym wzmocnieniem dla naszych wojsk. Ukraińscy żołnierze skutecznie posługują się tymi rakietami, zadając wrogowi największe straty – napisali przedstawiciele ukraińskiego ministerstwa obrony.
Storm Shadow – pociski, które pokonały rosyjskie systemy obronne
Storm Shadow to pociski manewrujące dalekiego zasięgu, stworzone wspólnie przez brytyjskich i francuskich inżynierów (ci drudzy częściej nazywają je SCALP). Pomysł na nie zrodził się pod koniec lat 90., a na początku XXI wieku projekt został zrealizowany.
W formie eksportowej pociski Storm Shadow umożliwiają skuteczną eliminację celów na dystansie 300 km (to maksimum dopuszczone przez Reżim Kontroli Technologii Rakietowych). Ważą 1,3 tony, z czego 450 kg przypada na głowicę bojową BROACH (Bomb Royal Ordnance Augmented CHarge). Ta ostatnia może działać w kilku trybach: 1) eksplozji kontaktowej, 2) eksplozji w powietrzu skutkującej gradem odłamków oraz 3) penetracji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Napędem dla pocisku Storm Shadow jest turboodrzutowy silnik Turbomeca Microturbo TRI 60-30, rozpędzający go do prędkości rzędu 0,8-0,9 Ma (a więc do wysokich prędkości poddźwiękowych). Skuteczne namierzanie celów zapewnia z kolei zaawansowany system naprowadzania, złożony z nawigacji GPS, nawigacji INS oraz sensora IIR (widzącego termiczny obraz celu). Obecność tego ostatniego pozwala na operowanie nawet w środowisku zagłuszania nawigacji satelitarnej. Jak swego czasu wyjaśniał Przemysław Juraszek, "sensor na bieżąco mapuje rzeźbę terenu i porównuje ją z wgraną mapą oferując dużo większą precyzję niż w przypadku nawigacji inercyjnej".
Ukraińcy zachwalają skuteczność i dziękują za wsparcie
Ukraińcy chwalą się 100-procentową skutecznością pocisków Storm Shadow, które integrują z samolotami Su-24. Z tym zagrożeniem nie radzi sobie nawet zaawansowany system obrony punktowej Pancyr-S1, który wcześniej z powodzeniem chronił rosyjskie terytoria.
Brytyjsko-francuski pociski Storm Shadow dołączają do czterech broni odsłoniętych już wcześniej w ramach Ukraińskiego Kalendarza Adwentowego. Wcześniej podziękowano Australii za wozy transportowe Bushmaster, Wielkiej Brytanii za czołgi podstawowe Challenger 2, Polsce za haubice samobieżne Krab oraz Stanom Zjednoczonym za systemy rakietowe HIMARS.
Wojciech Kulik, dziennikarz Wirtualnej Polski