Rosjanie wystrzelili w kierunku niemieckiego śmigłowca. Użyli amunicji sygnałowej
Ministra spraw zagranicznych Niemiec Annelena Berbock poinformowała o ostrzelaniu niemieckiego śmigłowca, wykonującego lot patrolowy nad Bałtykiem. Strzały padły z rosyjskiego statku.
Informacje na temat incydentu – bez podawania okoliczności ani daty wydarzenia – zostały przedstawione podczas spotkania NATO w Brukseli. Ostrzelana maszyna to należący do niemieckiej marynarki wojennej Super Lynx Mk88a, używany m.in. w roli śmigłowca pokładowego. Komunikat nie precyzuje, czy Rosjanie użyli flar, czy stanowiącej większe zagrożenie amunicji smugowej.
Służące w niemieckiej marynarce wojennej śmigłowce Lynx to wariant brytyjskiej konstrukcji, oblatanej w 1971 roku. Śmigłowiec został opracowany jako brytyjska alternatywa dla amerykańskiego, wielozadaniowego helikoptera UH-1 Iroquois.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Krótka piłka, czyli iOS vs. Android - Historie Jutra napędza PLAY #4
Dwusilnikowa maszyna ma 13 metrów długości i w konfiguracji startowej może ważyć do 5,4 tony. Śmigłowiec może przenosić dwie torpedy do zwalczania okrętów podwodnych, dwa pociski przeciwokrętowe Sea Skua, a także różnorodne uzbrojenie innego typu, jak kierowane pociski przeciwpancerne czy broń strzelecka.
Zobacz także: Rozpoznasz te myśliwce i bombowce?
Lynx charakteryzuje się doskonałą zwrotnością i jest zdolny do wykonywania części figur akrobacji lotniczej – Lynx jest zdolny m.in. do wykonywania beczki (obrót wokół poziomej osi maszyny), a także pętli. Mimo wieku śmigłowiec utrzymuje także rekord prędkości – w 1986 jedne z brytyjskich Lynksów przekroczył w locie poziomym prędkość 400 km/h.
Śmigłowiec wielozadaniowy Super Lynx
Użytkowana przez niemiecką marynarkę wersja śmigłowca to jego wariant rozwojowy Super Lynx. Maszyny w tej wersji zostały wyposażone m.in. w specjalne wirniki BERP (British Experimental Rotor Program) – odpowiedź na problem, jaki występuje w sytuacji, gdy końcówki wirnika, poruszające się z większą prędkością niż jego wewnętrzne części, osiągają prędkość bliską prędkości dźwięku.
Maszyny w wersji morskiej są wyposażone także w radar i głowicę optoelektroniczną, mogą być także uzbrojone w pociski przeciwokrętowe lub przeciwpancerne, jak TOW lub Hellfire.
Śmigłowce Lynx mogą wykonywać szeroki wachlarz misji – od zwalczania okrętów na- i podwodnych, poprzez misje zaopatrzeniowe, poszukiwawczo-ratunkowe, do zadań uderzeniowych, ewakuacyjnych czy transportowych. Zdaniem producenta montaż odpowiedniego wyposażenia, dostosowującego śmigłowiec do wykonywania niektórych zadań, zajmuje nie więcej niż 40 minut.
Śmigłowiec Lynx ma już swojego następcę – jest nim AgustaWestland AW159 Wildcat. W przypadku niemieckiej marynarki wojennej następcą Lynksa jest śmigłowiec NH90 NFH.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski