"Ramię Kremla". Rosja buduje nowe bombowce Tu‑160M
Rosjanie budują od podstaw najcięższy bombowiec świata Tu-160M w nowoczesnej wersji. Zgodnie z założeniami maszyna ma stać się kluczowym elementem tzw. "triady jądrowej".
20.12.2021 | aktual.: 24.02.2022 15:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Tu-160M to bombowce dalekiego zasięgu zdolne do przenoszenia rakiet oraz broni atomowej. Ze względu na charakterystyczne malowanie i kształt Rosjanie nazywają je potocznie "Białymi Łabędziami". Lot pierwszego Tu-160M w unowocześnionej wersji zaplanowano na przyszły rok.
Nowe Tu-160M , czyli "ramię Kremla"
Rosyjska agencja prasowa RIA Novosti podkreśla, że maszyny te będą miały kluczowe znaczenie dla sił powietrznych federacji. W materiale opisującym ciężkie bombowce Tu-160M medium wspomina wprost o "ramieniu Kremla". Zewnętrznie zmodernizowany samolot niewiele różni się od swoich poprzedników z czasów ZSRR. Główna innowacja dotyczy napędu.
Zamiast opracowanych w 1983 r. silników turbowentylatorowych NK-32, Tu-160M zostaną wyposażone w nowoczesne NK-32-02. "To dzięki potężnym układom napędowym Tu-160 zachowuje status najszybszego bombowca na świecie, który przyspiesza do 2200 kilometrów na godzinę" – czytamy na łamach RIA Novosti.
Warto w tym miejscu nadmienić, że nie jest to jednak najszybszy bombowiec, jaki zbudowano kiedykolwiek w dziejach. Wycofany ze służby w 1970 r. amerykański Convair B-58 Hustler osiągał na pułapie 12 tys. m prędkość 2600 km/h.
Kluczowy element
Nowoczesne "Białe Łabędzie" będą mogły przenosić pociski manewrujące Ch-101/102, które charakteryzują się technologią stealth. W arsenale Tu-160M mogą znaleźć się także pociski przeciwokrętowe dalekiego zasięgu. Wysoką precyzję uderzenia w wybrane cele ma zapewnić specjalny system komputerowy oparty na systemie SVP-24 "Hefajstos".
Ponadto bombowiec będzie posiadał nowoczesny sprzęt elektroniczny - zabezpieczenia, nawigację, kompleksowe wyznaczanie celów oraz zautomatyzowany system dowodzenia i kontroli. Według RIA Novosti w przyszłości Tu-160M może być też wyposażony we wciąż opracowywany pocisk hipersoniczny Ch-95. Rakieta ma osiągać prędkość 5 Ma, co utrudni jej przechwycenie przez systemy obrony powietrznej. Zgodnie z doniesieniami Ch-95 będzie mógł przenosić głowicę jądrową.
Według resortu obrony w Moskwie unowocześniony "Biały Łabędź" będzie od półtora do dwóch razy skuteczniejszy niż poprzednie wersje. Oczekuje się, że w przyszłości Tu-160M będzie mógł ściśle współpracować z bombowcem strategicznym projektu PAK DA. Docelowo maszyna ma stać się kluczowym elementem tzw. "triady jądrowej"(termin oznacza wyposażenie państwa w broń jądrową, która obejmuje trzy elementy: lotnictwo strategiczne, balistyczne rakiety międzykontynentalne oraz atomowe okręty podwodne).