Radioaktywna chmura nad Polską po pożarze w Czarnobylu? Nie dajcie się oszukać

Radioaktywna chmura nad Polską po pożarze w Czarnobylu? Nie dajcie się oszukać
Źródło zdjęć: © YouTube

17.04.2020 18:47, aktual.: 20.04.2020 11:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W sieci zaczęło krążyć wideo, które ma prezentować radioaktywną chmurę, która powstała po pożarze w Czarnobylu. Tytuł jednoznacznie wskazuje na to, że mamy do czynienia z zagrożeniem, które, co więcej, może skierować się ku Polsce. Eksperci wyjaśniają jednak, że nie ma się czego obawiać.

Zobacz również: Radioaktywna chmura z Czarnobyla nad Polską? Synoptycy z IMGW zabrali głos

Pożar w Czarnobylu miał miejsce na początku tego tygodnia i według władz była to jedna z najgroźniejszych tego typu sytuacji, jaka miała miejsce w tym regionie od długiego czasu. Pożar wzbudził wiele obaw, że może prowadzić do rozprzestrzeniania się szkodliwych substancji, które mogą negatywnie wpływać na środowisko oraz jego mieszkańców.

W sieci pojawiło się wideo, które ma obrazować rozprzestrzenianie się tych rzekomych szkodliwych substancji również nad Polskę. Film jednak pozostawia duże wątpliwości. Przede wszystkim nie ma podanego autora symulacji, jak również nie zostało wyjaśnione w jaki sposób powstała. Tytuł jednak jednoznacznie wskazuje na to, że może nam grozić niebezpieczeństwo.

Do całej sytuacji odniosło się Narodowe Centrum Badań Jądrowych. W informacji z 17 kwietnia 2020 roku podają, że "służby ochrony radiologicznej NCBJ nie rejestrują anomalii w promieniowaniu tła". W dalszej części informacji NCBJ wyraźnie podkreśla, że nie ma żadnych powodów do niepokoju.

Nie ma mowy więc o żadnym zagrożeniu ze strony zwiększonej radiacji. Zalecamy z ostrożnością podchodzić do informacji o tego typu zagrożeniach, zwłaszcza jeśli nie pochodzą one z rzetelnego i sprawdzonego źródła, jak w przypadku wideo, o którym mowa w tekście. Celowo nie podajemy do niego linku, by nie promować nieprawdziwych informacji.

Obraz

Sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju jest poważna i prowadzi do wielu sytuacji stresogennych. Należy więc z dodatkową czujnością patrzeć na kolejne próby wywołania niepokoju nieprawdziwymi sensacjami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (523)