Czarnobyl: dziwne grzyby pochłaniają promieniowanie z reaktora. Naukowcy chcą to wykorzystać
Naukowcy dokładniej zbadali dziwny rodzaj czarnych grzybów, które kilkanaście lat temu znaleźli w reaktorze w Czarnobylu. Wyniki mogą mieć ogromny wpływ na przyszłe rozwiązania wykorzystane np. w przyszłych podróżach kosmicznych.
07.02.2020 | aktual.: 07.02.2020 12:42
Czarne grzyby w reaktorze w Czarnobylu zostały odkryte już w 1991 roku, jednak naukowcom wiele lat zajęło odkrycie, jak udaje im się przetrwać w tak ekstremalnych warunkach.
Początkowo udało im się ustalić, że grzyby nie tylko nie przepuszczają szkodliwego promieniowania, ale zdają się również je pochłaniać. Jednak dopiero dziesięć lat później naukowcy zrozumieli, że powodem jest wysoka zawartość melaniny - pigmentu, który znajduje się również w ludzkiej skórze.
Wysoka zawartość melaniny odpowiada nie tylko za ciemniejszy kolor skóry człowieka. Ma za zadanie pochłaniać i rozpraszać światło, dzięki czemu jesteśmy lepiej chronieni przez szkodliwym promieniowaniem. Podobnie zadziałało to u grzybów, ale zamiast ochrony przed promieniowaniem słonecznym, melanina ochrania jest przed promieniowaniem reaktora.
W artykule z 2008 roku Ekaterina Dadachova, wówczas z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku, zauważyła, że grzyby przyciągane przez promieniowanie prawdopodobnie nie będą pierwszymi tego rodzaju przykładami:
- Zarodniki grzybów o wysokiej zawartości melaniny znaleziono w osadach kredowych, z okresu, gdy wymarło wiele gatunków zwierząt i roślin. Okres ten zbiega się z przekroczeniem przez Ziemię "magnetycznego zera", co powoduje utratę osłony przed promieniowaniem kosmicznym - czytamy w artykule.
Grzyby odporne na promieniowanie
W badaniu omawianym w czasopiśmie "Nature" w 2007 roku, naukowcy zauważyli, że grzyby odnalezione w Czarnobylu mogą rozkładać materiał radioaktywny. Co więcej - grzyb nawet rozrasta się w kierunku miejsca, gdzie promieniowanie jest najsilniejsze.
Czarnobyl to szczególny przypadek, w którym ekstremalne promieniowanie otoczenia stanowi ogromne zagrożenie dla każdego, kto do niego wejdzie. Jednak posiadanie "blokera promieniowania" może przydać się również w innych sytuacjach.
Naukowcy badają, jak takie grzyby zachowują się w kosmosie. Niedługo mają zostać opublikowane pierwsze wyniki badań prowadzonych na podstawie obserwacji z hodowli grzybów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Badacze są zdania, że mechanizm ochronny grzybów można wykorzystać do wytworzenia substancji o podobnych właściwościach, które będą zarówno blokować przenikanie promieniowania, jak i przekształcą je w odnawialne źródło energii.