Putin znów to zrobił. Ukraińców czeka niewyobrażalne cierpienie

Putin znów to zrobił. Ukraińców czeka niewyobrażalne cierpienie

Eksplozja pocisku zawierającego biały fosfor podczas walk o Górski Karabach pomiędzy Armenią a Azerbejdżanem.
Eksplozja pocisku zawierającego biały fosfor podczas walk o Górski Karabach pomiędzy Armenią a Azerbejdżanem.
Źródło zdjęć: © Anadolu Agency via Getty Images | Anadolu Agency
Przemysław Juraszek
24.03.2022 09:33, aktualizacja: 24.03.2022 09:53

Rosyjska inwazja została wyhamowana, więc rośnie skala okrucieństwa wobec ukraińskich cywili pozostających w miastach. Może świadczyć o tym fakt, ponownego użycia przez Rosjan białego fosforu.

Dzisiejszej nocy w miejscowości Rubiżne, w obwodzie ługańskim zginęły cztery osoby, z czego dwoje to dzieci, zostało rannych 6 osób. Ostrzał został dokonany m.in. za pomocą bomb lub pocisków artyleryjskich zawierających biały fosfor. Byłby to już drugi atak tego typu dokonany na terenie obwodu ługańskiego.

Biały fosfor — czym jest i dlaczego jest aż tak straszny

Biały fosfor charakteryzuje się wysoką reaktywnością, przez co ulega samozapłonowi po kontakcie z tlenem. Bardzo pożądanym efektem jego spalania jest powstawanie dużej ilości białego dymu, dzięki czemu jest wykorzystywany w charakterze środka sygnalizacyjnego.

Z kolei jego mroczną stroną jest fakt spalania się w temperaturze ponad 1000 stopni Celsjusza, oraz że nie da się go ugasić wodą. Jeśli odłamek białego fosforu trafi człowieka, to jedynym ratunkiem jest wycięcie części ciała go zawierającego. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pozostające w ciele wygasłe fragmenty mogą się ponownie zapalić w przypadku kontaktu z tlenem.

Ponadto wydzielający się dym w większym stężeniu jest silnie toksyczny, ponieważ zawiera żrący gaz dekatlenek tetrafosforu, który po rozpuszczeniu w wodzie tworzy kwas fosforowy. Chmura żrącego gazu jest w stanie zabić lub poważnie ranić osoby (uszkadzając układ oddechowy), które na danym terenie uniknęły spalenia żywcem. Dotyczy to bardziej terenów zamkniętych więc np. bunkrów i piwnic niż terenu otwartego.

Użycie białego fosforu jest regulowane w konwencji o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych broni konwencjonalnych z 2 grudnia 1983 zezwalającej na jego użycie tylko jako środka sygnalizacyjnego. Stosowanie tego typu uzbrojenia podobnie jak amunicji kasetowej bądź broni termobarycznej do atakowania miejsc, gdzie przebywa ludność cywilna to zbrodnia wojenna.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie