Rosja stosuje biały fosfor. Sprawia niewyobrażalne cierpienie

Ostrzelany blok mieszkalny w Kijowie.
Ostrzelany blok mieszkalny w Kijowie.
Źródło zdjęć: © GETTY | Bloomberg
Przemysław Juraszek

13.03.2022 14:22, aktual.: 13.03.2022 14:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rosyjska inwazja na Ukrainę nie idzie po myśli rządzących. W związku z tym Rosjanie uciekli się do barbarzyńskiej taktyki niszczenia miast w celu złamania oporu ukraińskiego społeczeństwa.

Rosjanie używają do tego celu amunicji kasetowej, której użycie w terenie miejskim jest niczym innym zbrodnią wojenną podobnie jak wykorzystanie broni termobarycznej. Dzisiaj jednak pojawiły się dowody wskazujące na wykorzystanie przez Rosjan amunicji z białym fosforem w okolicy miejscowości Popasna położonej w obwodzie ługańskim.

Biały fosfor, podobnie jak inne rodzaje broni zapalającej, pokroju napalmu bądź termitu, podchodzi pod konwencje o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych broni konwencjonalnych z 2 grudnia 1983, która zezwala na jego użycie tylko w charakterze środka sygnalizacyjnego.

Biały fosfor ze względu na swoją wysoką reaktywność ulega samozapłonowi w przypadku kontaktu z tlenem, co widać na powyższym nagraniu. Ponadto potrafi palić się w temperaturze przewyższającej 1000 stopni Celsjusza nawet pod wodą, a jedynym ratunkiem dla człowieka jest po prostu wycięcie części ciała zawierającej palącą się substancję.

Jakby tego było mało, to spalający się biały fosfor wydziela silnie toksyczny i żrący gaz dekatlenek tetrafosforu, który doskonale rozpuszcza się w wodzie, tworząc kwas fosforowy. Jeśli człowiek przebywający na danym obszarze ktoś przetrwa ostrzał i nie spłonie żywcem, to czeka go powolna agonia wywołana chmurą żrącego gazu rozpuszczającą m.in. płuca (dotyczy szczególnie terenów zamkniętych).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie