Rosja stosuje biały fosfor. Sprawia niewyobrażalne cierpienie

Rosja stosuje biały fosfor. Sprawia niewyobrażalne cierpienie13.03.2022 14:22
Ostrzelany blok mieszkalny w Kijowie.
Ostrzelany blok mieszkalny w Kijowie.
Źródło zdjęć: © GETTY | Bloomberg

Rosyjska inwazja na Ukrainę nie idzie po myśli rządzących. W związku z tym Rosjanie uciekli się do barbarzyńskiej taktyki niszczenia miast w celu złamania oporu ukraińskiego społeczeństwa.

Rosjanie używają do tego celu amunicji kasetowej, której użycie w terenie miejskim jest niczym innym zbrodnią wojenną podobnie jak wykorzystanie broni termobarycznej. Dzisiaj jednak pojawiły się dowody wskazujące na wykorzystanie przez Rosjan amunicji z białym fosforem w okolicy miejscowości Popasna położonej w obwodzie ługańskim.

Biały fosfor, podobnie jak inne rodzaje broni zapalającej, pokroju napalmu bądź termitu, podchodzi pod konwencje o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych broni konwencjonalnych z 2 grudnia 1983, która zezwala na jego użycie tylko w charakterze środka sygnalizacyjnego.

Biały fosfor ze względu na swoją wysoką reaktywność ulega samozapłonowi w przypadku kontaktu z tlenem, co widać na powyższym nagraniu. Ponadto potrafi palić się w temperaturze przewyższającej 1000 stopni Celsjusza nawet pod wodą, a jedynym ratunkiem dla człowieka jest po prostu wycięcie części ciała zawierającej palącą się substancję.

Jakby tego było mało, to spalający się biały fosfor wydziela silnie toksyczny i żrący gaz dekatlenek tetrafosforu, który doskonale rozpuszcza się w wodzie, tworząc kwas fosforowy. Jeśli człowiek przebywający na danym obszarze ktoś przetrwa ostrzał i nie spłonie żywcem, to czeka go powolna agonia wywołana chmurą żrącego gazu rozpuszczającą m.in. płuca (dotyczy szczególnie terenów zamkniętych).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie