Przyjrzeli się wojnie w Ukrainie. Zdążyli w ostatniej chwili
Czeska armia otrzyma haubice samobieżne CAESAR, które powstaną z uwzględnieniem doświadczeń z ukraińskiego pola walki. Zmiany zostaną wdrożone przed producenta w ostatniej chwili, ponieważ zamówienie zostało złożone przez Czechów już w 2021 r.
Czeska armia przygotowuje się już nawet do przyjęcia pierwszej partii tych nowoczesnych haubic samobieżnych. Zastąpią one przestarzałe haubice DANA, które będą w użyciu w czeskiej armii tylko do 2027 roku.
Nowoczesne haubice CEASAR
Francuski producent, KNDS, wprowadził zmiany w projekcie haubic samobieżnych CAESAR (Camion Équipé d’un Système d’Artillerie) dla Czech bazując na doświadczeniach z Ukrainy.
"To będzie unikalny produkt, którego wygląd i możliwości odzwierciedlają doświadczenia z ukraińskiego pola walki" - poinformowało Ministerstwo Obrony Czech.
Dwa prototypy nowych haubic samobieżnych, które są częścią zamówienia na 62 jednostki, przechodzą już testy kontrolne. Są one prowadzone przez francuskiego producenta przy wsparciu niezależnych organów krajowych, a całość nadzoruje Ministerstwo Obrony Czech.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tydzień z Huawei Watch Fit 4 oraz Watch Fit 4 Pro
Wykorzystanie doświadczeń z Ukrainy
Czechy zamówiły 52 haubice CAESAR we wrześniu 2021 roku. W grudniu 2022 roku zwiększyły zamówienie o kolejne 10 jednostek. Całkowity koszt kontraktu wynosi 10,3 mld koron czeskich, czyli prawie 451 mln dolarów. Wszystkie haubice mają trafić do czeskiej armii do końca 2026 roku.
"Ukraina jest dla nas unikalnym laboratorium testowym, jakiego nigdy wcześniej nie mieliśmy. Budujemy sprzęt na kolejne cztery dekady. Chcemy, aby system był trwały i funkcjonalny jak najdłużej. Gdybyśmy nie wykorzystali doświadczeń ukraińskich artylerzystów, wydalibyśmy 10,3 mld koron bez potrzeby" - wyjaśniają czescy wojskowi.
Czechy postawiły na bogatszą wersję tej haubicy samobieżnej - na podwoziu 8×8 (produkcji czeskiej firmy Tatra). CAESAR korzysta z armaty kal. 155 mm, standardowej dla nowoczesnej artylerii NATO.