Powrót koszmaru Rosjan. Znów sieje postrach na froncie
Do sieci trafiły nagrania prezentujące kolejne udane ataki na pozycje Rosjan. Zostały przeprowadzone przy pomocy dronów Bayraktar TB2, które przez dłuższy czas nie były widywane w takiej roli.
Drony Bayraktar TB2 dawały się we znaki rosyjskiej armii głównie w początkowej fazie trwającej wojny. Nieprzygotowana obrona powietrzna najeźdźców sprawiała, że Ukraińcom udało się wyeliminować wiele cennego sprzętu Rosjan. Z czasem liczba ataków z wykorzystaniem Bayraktar TB2 mocno się zmniejszyła. Tureckie jednostki były używane głównie do prowadzenia rozpoznania.
Dwa nowe nagrania pokazują, że gdy jednak nadarzy się okazja, Ukraińcy nie wahają się skorzystać z możliwości bojowych dronów Bayraktar TB2.
Bayraktar TB2 znów niszczy Rosjan
Najpierw udało się wyeliminować KS-701 Tuniec. Marynarka Wojenna Ukrainy poinformowała, że obiekt został zniszczony w wyniku ataku przeprowadzonego w północno-zachodniej części Morza Czarnego. Doszło do niego podczas próby desantu, w związku z czym strona rosyjska ponisoła straty nie tylko w sprzęcie. Zginęło sześciu żołnierzy armii Putina.
KS-701 Tuniec to łódź patrolowa o długości ok. 8,8 m oraz ok. 5 m szerokości. Na jej pokładzie może zmieść do 10 osób oraz kapitan. Jest produkowana w rosyjskich zakładach w Kostromie, portowym mieście nad Wołgą.
W wyniku drugiego ataku zniszczono natomiast bliżej nieokreśloną ciężarówkę z rodziny Ural, którą Rosjanie wykorzystywali do transportu zaopatrzenia. Dron Bayraktar TB2 zaatakował skutecznie na południu Ukrainy w obwodzie chersońskim.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Centrum serwisowe tureckich dronów w Ukrainie
Niewykluczone, że armia obrońców otrzymała kilka dodatkowych egzemplarzy Bayraktar TB2. Informacje o jednym z takowych pojawiły się w przestrzeni publicznej w minionym tygodniu, został podarowany armii obrońców przez producenta z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.
Nieustannie czynione są starania, aby na terenie naszego wschodniego sąsiada wystartowała budowa zakładów produkcyjnych firmy Baykar. Wcześniej wystartuje centrum serwisowe tureckich dronów w Ukrainie. Dzięki niemu uda się pominąć kłopotliwy i czasochłonny proces wysyłki bezzałogowców do Turcji na ich przeglądy i naprawy.
Przypomnijmy, że Bayraktar TB-2 to jednostka MALE (ang. Medium-Altitude Long-Endurance). Mierzy 6,5 m długości oraz 12 m rozpiętości skrzydeł. Osiąga prędkość ponad 200 km/h i poza prowadzeniem obserwacji powietrznej jest też w stanie eliminować określone cele, co ponownie zostało udowodnione na froncie.
Bayraktar TB-2 może zostać uzbrojony w naprowadzane laserowo pociski MAM–C i MAM-L z różnymi rodzajami głowic. Pierwsze mają zasięg ok. 8 km. Drugie są większe, pozwalają na atak na dystansie nawet 16 km.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski