Polskie satelity nad Ukrainą. Firma ICEYE podpisała nowe porozumienie
Firma ICEYE, świadcząca usługi w zakresie obserwacji powierzchni Ziemi przy pomocy satelitów SAR, podpisała z ukraińskim ministerstwem obrony porozumienie o współpracy. Czym charakteryzują się satelity SAR i jakie mają możliwości?
08.07.2024 19:43
ICEYE to polsko-fińska firma, założona w 2014 roku przez studentów fińskiego Aalto University, Rafała Modrzewskiego i Pekkę Laurilę. Jej usługi obejmują obrazowanie z wykorzystaniem satelitów SAR – nie ograniczają się do robienia z kosmosu zwykłych zdjęć, ale do obserwacji Ziemi wykorzystują radar SAR (Synthetic Aperture Radar – radar z syntetyczną aperturą).
Większość montażu satelitów, wchodzących w skład rosnącej konstelacji ICEYE (obecnie to 34 satelity) odbywa się w Polsce. W Warszawie znajduje się także centrum sterowania, odpowiadające za działanie całej sieci. Dzięki wyposażeniu satelitów w radary SAR, ICEYE oferuje wyjątkowe możliwości.
Co potrafi radar SAR?
Jak w rozmowie z WP Tech wyjaśnił założyciel firmy, Rafał Modrzewski, dzięki wysyłaniu sygnału z ruchomego nadajnika można wirtualnie zwiększyć rozmiar anteny, powiększając tym samym rozdzielczość uzyskiwanego obrazu.
- Jesteśmy w stanie wykonywać zdjęcia nie tylko dla dowolnego obszaru, ale też niezależnie od warunków pogodowych czy czasu dnia. Widzimy przez chmury, przez dym, ale też np. przez siatki maskujące. Może być noc, absolutna ciemność, a nasze zdjęcie będzie takiej samej jakości, jakby było robione w miejscu doskonale oświetlonym.
Duża liczba obsługiwanych przez ICEYE satelitów przekłada się na wysoką częstotliwość odświeżania pozyskiwanych obrazów – możliwość fotografowania wybranych miejsc w krótkich odstępach czasu zapewnia wysoką aktualność dostarczanych informacji.
ICEYE współpracuje z Ukrainą od 2022 roku – początkowo za pośrednictwem Fundacji Charytatywnej Serhija Prytuły, a obecnie bezpośrednio z ukraińskim ministerstwem obrony. Obok dostarczania Ukrainie wysokiej jakości zobrazowań ICEYE gwarantuje zarazem, że pozyskane dane nie zostaną udostępnione wrogim jej krajom.
– Współpraca z ICEYE i podpisanie tego porozumienia usprawni pracę naszego wywiadu. Jestem wdzięczna za zaangażowanie spółki na rzecz wartości i narodu ukraińskiego. Popieram dążenie do ograniczenia zbierania zobrazowań satelitarnych nad terytorium Ukrainy. Musimy chronić nasz kraj na lądzie, w powietrzu, na morzu i w kosmosie – skomentowała podpisanie porozumienia wiceminister obrony Ukrainy Kateryna Czernohorenko.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski