Polska planeta potrzebuje nazwy. Właśnie ruszyło głosowanie w konkursie

Polska planeta potrzebuje nazwy. Właśnie ruszyło głosowanie w konkursie
Źródło zdjęć: © Youtube.com | IAU100
Arkadiusz Stando

10.09.2019 09:30, aktual.: 10.09.2019 09:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polska planeta potrzebuje nazwy. Rozpoczął się drugi etap ogólnopolskiego konkursu dla polskiej gwiazdy BD+14 4559 oraz jej planety. Do wyboru mamy 7 nazw dobrze kojarzonych z Polską, ale jedna z nich jest zdecydowanym faworytem. To oczywiście "Geralt i Ciri".

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) to organizacja zrzeszająca kilkanaście tysięcy astronomów z całego globu. Aby do niej dołączyć, trzeba posiadać co najmniej tytuł doktora. Jedną z ważniejszych funkcji IAU jest nadawanie nazw wszystkim odkrytym ciałom niebieskim.

Zazwyczaj IAU przyznaje prawo do nazwania obiektów ich odkrywcom. Jednak w ramach 100-lecia istnienia Międzynarodowej Unii Astronomicznej, zorganizowano konkurs o nazwie IAU100 NameExoWorlds. Na jego podstawie, IAU zezwoliło 100 państwom na nadanie nazw odkryciom, dokonanym przez ich rdzennych mieszkańców. Konkurs dla Polaków znajdziecie pod tym adresem.

Kosmos: Polska planeta w konkursie Międzynarodowej Unii Astronomicznej

Planeta BD+14 4599 b to gazowy gigant, przypominający swoimi rozmiarami Jowisza. Według najnowszych analiz, mierzy około 1,04 jego promienia oraz około 1,23 masy. Porusza się po bardzo wydłużonej, eliptycznej orbicie, ze średnim dystansem około 0,77 au (115 mln km).

Polska planeta znajduje się stosunkowo niedaleko Ziemi, w odległości około 160 lat świetlnych. Tym samym jej gwiazdę bardzo dobrze widać na nocnym niebie. Jej jasność wynosi 9,7 magnitudo, więc przy odpowiednim szczęściu wystarczy lornetka, aby ją zaobserwować.

Kosmos: Konkurs na nazwę dla polskiej planety - nazwy do wyboru

  • Geralt i Ciri - bohaterowie serii powieści i opowiadań Andrzeja Sapkowskiego
  • Jantar i Wolin - Nazwy pochodzące z polskiego wybrzeża
  • Piast i Lech - pochodzą z legendy o początkach państwa polskiego
  • Polon i Rad - nazwy pierwiastków chemicznych, odkrytych przez Marię Skłodowską-Curie,
  • Solaris i Pirx - tytuł, oraz bohater powieści Stanisława Lema, kojarzona na całym świecie
  • Swarog i Weles - bóstwa słowiańskie
  • Twardowski i Boruta - pochodzą ze znanych Polakom baśni i legend

Planetę BD+14 4599 b oraz jej gwiazdę odkrył zespół astronomów z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Badania w kierunku odkrycia planet pozasłonecznych były prowadzone pod kierownictwem prof. Andrzeja Niedzielskiego. W jego zespole znaleźli się także Grzegorz Nowak, Monika Adamów i Aleksander Wolszczan.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (15)
Zobacz także