Pojawiły się nad Europą. To chińskie samoloty wojskowe

Pojawiły się nad Europą. To chińskie samoloty wojskowe

100-tonowe chińskie samoloty pojawiły się nad Europą
100-tonowe chińskie samoloty pojawiły się nad Europą
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | L.G.Liao
Adam Gaafar
10.04.2022 17:54, aktualizacja: 10.04.2022 23:11

Serwis The War Zone donosi, że w tym tygodniu nad Europą pojawiło się sześć samolotów transportowych Xi’an Y-20 Kunpeng, należących do chińskich sił powietrznych. Wyjaśniamy, co to za maszyny.

Samoloty zostały dostrzeżone w piątek wieczorem (8 kwietnia) w okolicach Turcji i zmierzały w kierunku Serbii. Jak donosi The War Zone, ostatecznie wylądowały na międzynarodowym lotnisku im. Nikoli Tesli w Belgradzie. Pojawienie się Xi’an Y-20 Kunpeng w tych okolicach było najpewniej związane z kolejnymi dostawami sprzętu wojskowego, który został zakupiony przez Serbię od Pekinu. Przyjrzymy się bliżej tym samolotom.

Chińskie samoloty transportowe Y-20

Y-20 Kunpeng to dość nowe wolnonośne górnopłaty, które oblatano w 2013 r. Prace nad nimi prowadzono od 2000 r. Konstruktorzy dążyli do opracowania maszyny zdolnej do transportu uzbrojenia chińskiego wojska. Y-20 zostały wprowadzone do służby sześć lat temu.

Napęd Y-20 stanowią cztery rosyjskie silniki turbowentylatorowe Ołowiew D-30KP2, które pozwalają osiągać mu prędkość przelotową 918 km/h. Jak zaznacza jednak The War Zone, Chiny zamierzają zastąpić ten napęd silnikami turbowentylatorowymi WS-20 krajowej produkcji.

Warto zauważyć, że na pierwszy rzut oka Y-20 jest konstrukcyjnie podobny do amerykańskiego C-17 Globemaster III. Podobnie jak samolot używany przez USA, chińska maszyna odznacza się sporymi rozmiarami – ma 47 m długości i 15 m wysokości, a rozpiętość jej skrzydeł sięga 50 m.

Y-20 latają na pułapach praktycznych 13 tys. m, a ich masa własna to aż 100 tys. kg (startowa jest ponad dwukrotnie większa). Powierzchnia nośna chińskiego samolotu transportowego wynosi 310 mkw, a jej deklarowany udźwig mieści się w przedziale 50 tys. – 55 tys. kg.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (110)