Panda wielka. Niedźwiedź bambusowy obchodzi swoje święto
Panda wielka to jeden z najbardziej rozpoznawanych gatunków na świecie, który jeszcze do niedawna uznawany był za skrajnie zagrożony wyginięciem. Wysiłki ekologów na rzecz ochrony tych uroczych zwierząt z charakterystycznym umaszczeniem i czarnymi obwódkami wokół oczu, przyniosły jednak pozytywne efekty i na świecie stopniowo pojawia się coraz więcej pand. To dobra wiadomość, którą warto przypomnieć właśnie 16 marca, kiedy obchodzony jest międzynarodowy Dzień Pandy Wielkiej.
WWF Polska przypomina, że "od połowy XX w. panda wielka była symbolem gatunków zagrożonych wyginięciem". W 1970 r. na wolności żyło zaledwie 1000 przedstawicieli tego gatunku. Konieczne było podjęcie szybkich i zdecydowanych kroków, aby ochronić go przed bezpowrotnym zniknięciem. Na szczęście wysiłki podjęte przez władze Chin, WWF i lokalne społeczności przyniosły pozytywne rezultaty, a w ciągu 40 lat udało się zwiększyć populację pandy wielkiej o 80 proc. Jak podaje WWF obecnie na wolności żyje do 1860 osobników.
16 marca - międzynarodowy Dzień Pandy Wielkiej
W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych, czyli publikowanej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) liście zagrożonych wyginięciem gatunków panda wielka posiada status gatunek "narażony" (VU, vulnerable) na wyginięcie, a nie jak miało to miejsce wcześniej - "zagrożony wyginięciem" (EN, endangered). Oznacza to, że pandzie wielkiej wciąż grozi wymarcie w warunkach naturalnych, ale ryzyko nie jest tak duże jak w przypadku gatunków zagrożonych. Tych ostatnich w 2022 r. było aż 142 tys.
Panda wielka, nazywana też niedźwiedziem bambusowym zamieszkuje lasy bambusowe położone w górzystych częściach chińskich prowincji Syczuan, Gansu i Shaanxi. Co ciekawe, została odkryta stosunkowo niedawno - ok. 150 lat temu. Zalicza się ją do zwierząt drapieżnych, co ma związek z budową jej układu pokarmowego. Przypomina on ten, które posiadają mięsożerne niedźwiedzie. Jest to również powód, dla którego pandy każdego dnia muszą spożywać sporą ilość jedzenia. Ich układ pokarmowy trawi tylko 25 proc. pochłanianego pokarmu. W praktyce oznacza to, że pandy każdego dnia mogą zjeść 14-40 kg pędów roślin, głównie bambusa. Ich dieta uwzględnia też niewielkie gryzonie i ryby.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ZOBACZ TAKŻE: Wynalazek Polaków. Nanoseen dostarczy wodę pitną
Największym zagrożeniem dla populacji pandy wielkiej jest kłusownictwo, ograniczanie wielkości siedlisk m.in. poprzez wycinkę lasów pod pola uprawne, a także niska rozrodczość. WWF zwraca również uwagę, że pandy cierpią przez zmiany klimatu. Jak informuje organizacja: "badania wykazały, że gdy zwierzęta te narażone są przez dłuższy czas na temperatury przekraczające 25°C, odczuwają silny stres". Oznacza to, że postępujące zmiany klimatyczne i rosnące temperatury mogą być kolejnym wyzwaniem dla osób walczących o przetrwanie tego gatunku.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski