Obchody nowego chińskiego roku. To zastosowanie robopsa zadziwia
Robopsy stają się coraz popularniejsze i służą do wielu celów. Jednym z ciekawszych jest wykorzystanie robopsa w charakterze platformy do świętowania nowego roku przez pewnego obywatel Chińskiej Republiki Ludowej.
Robopsy nie są już domeną wojska czy profesjonalnych zastosowań, ponieważ ich ceny spadły na tyle, że może je kupić każdy zainteresowany. Spora zasługa w tym Chin, gdzie powstało parę stosunkowo tanich robopsów w postaci np. okazów od Unitree.
Jedni ludzie kupują je w charakterze robotycznych pupili podczas gdy inni montują na nich broń czy miotacze ognia. Poniżej widać przypadek wykorzystania robopsa Unitree Go2 jako platformy do odpalania fajerwerków z okazji obchodów nowego chińskiego roku. Po prostu do korpusu opaską lub trytytką przeczepione zostały cztery wyrzutnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chińskie robopsy — zastosowanie ogranicza tylko kreatywność posiadacza
Chińskie platformy handlowe oferują możliwość zakupu robopsów Unitree Go2 za około 14 tys. zł. Te cieszą się ogromnym zainteresowaniem jako podstawa dla różnorodnych eksperymentów oraz są nawet używane przez ukraińskich żołnierzy w charakterze zwiadowców na froncie, ponieważ są cichsze od klasycznych latających dronów.
Robopies Unitree Go2 waży zaledwie 15 kg, a do tej wagi należy zazwyczaj dodać dodatkową baterię, gdyż podstawowa, o pojemności 8000 mAh, zapewnia jedynie dwugodzinną pracę.
Jego kluczowy element, nieokreślony ośmiordzeniowy procesor, który w połączeniu z wysokiej jakości kamerą oraz lidarem mierzącym odległość z precyzją do 50 mm, pozwala robopsu na skuteczne poruszanie się po trudnym terenie.
Wykorzystanie Robopsa w charakterze platformy do odpalania fajerwerków jest znakiem nowych czasów i pozwala na zaplanowanie wyróżniającego się pokazu. Jest to też miła odskocznia od masy projektów pokazujących wykorzystanie robopsów Unitree Go2 w charakterze militarnym.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski