Robopies z miotaczem ognia. Każdy może go kupić za 9500 dolarów

Robopies z miotaczem ognia. Każdy może go kupić za 9500 dolarów

Robo-pies z motaczem ognia Thermonator od Throwflame.
Robo-pies z motaczem ognia Thermonator od Throwflame.
Źródło zdjęć: © YouTube | Throwflame
Przemysław Juraszek
24.04.2024 17:16, aktualizacja: 27.04.2024 14:21

Amerykańska firma Throwflame zaprezentowała robopsa żywcem wyjętego z serialu Black Mirror, w którym zabójcze robopsy ścigały swoje ofiary. Najnowszy produkt Thermonator to robopies wyposażony w miotacz ognia. Wyjaśniamy, do czego służy i jakie oferuje osiągi.

Forma Throwflame znana z produkcji miotaczy ognia pokazała nietypowe zastosowanie swojego modułowego miotacza ognia ARC, który został osadzony na robopsie, tworząc Thermonatora.

Robopies z miotaczem ognia ma wedle producenta służyć do m.in. usuwania lodu z powierzchni dróg za pomocą napalmu, wypalania nieużytków czy jako platforma do tworzenia efektów specjalnych w kinematografii.

Na poniższym nagraniu widać Thermonatora podczas pracy zwieńczonej słynnym cytatem z Bhagawadgity "Stałem się śmiercią, niszczycielem światów" użytym przez Roberta Oppenheimera po udanym teście pierwszej eksplozji jądrowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Robo-pies Thermonator stworzony przez firmę Throwflame

Thermonator - ognisty robopies do wielu zastosowań

Firma Throwflame jako nośnik wykorzystała chińskiego robopsa Unitree Go2, którego można kupić na chińskich portalach aukcyjnych za niecałe 6 tys. dolarów, co w połączeniu z samym miotaczem za 899 dolarów jest bardziej opłacalnym wyborem.

Kompletny Thermonator waży niecałe 17 kg, z czego 15 kg to masa robota Unitree Go2, którego mózgiem jest niesprecyzowany ośmiordzeniowy procesor. Bateria robota o pojemności 8000 mAh pozwala na 1-2 godziny działania. Z kolei jego świadomość sytuacyjną zapewnia duet kamery dziennej wysokiej rozdzielczości i lidaru z dokładnością pomiaru do 50 mm umożliwiającego poruszanie się po nawet nierównym terenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z kolei jego broń to lekki, wykonany ze stopu aluminium 6061-T6 miotacz ognia ARC. Jest to modułowa konstrukcja zaprojektowana do montowania na czymkolwiek, wyposażona w zbiornik o pojemności do 1,8 l i baterii o pojemności 7000 mAh pozwalającej na aż 45 min. działania pompy i systemu zapalającego benzynę lub jej mieszaninę z olejem napędowym. Ta jest wytryskiwana przez pojedynczą dyszę na odległość do około 9 metrów.

Firma Throwflame oferuje szereg dodatków do miotacza ognia ARC, począwszy od uchwytów do montażu na broni, po większy plecakowy zbiornik paliwa o pojemności nieco ponad 13 litrów.

Warto zaznaczyć, że to nie pierwsze nietypowe zastosowanie robota Unitree, ponieważ ten był swego czasu wykorzystywany przez Rosjan do promowania targów zbrojeniowych Armija-2022. Te improwizacje jednak nijak się mają do profesjonalnych wojskowych rozwiązań pokroju robopsów od Ghost Robotics.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)