Nowy myśliwiec US Air Force na pierwszych zdjęciach

Nowy myśliwiec US Air Force na pierwszych zdjęciach13.03.2021 09:09
F-15EX
F-15EX

F-15EX trafił już do służby w amerykańskim lotnictwie. Z tej okazji US Air Force podzieliło się oficjalnymi zdjęciami maszyny.

11 marca 2020 do służby w US Air Force wszedł nowy samolot F-15EX. Chociaż jest to samolot zbudowany na bazie zasłużonych "orłów" (F-15 Eagle), to zmiany, które w nim zaszły, czynią z niego znacząco odmienny myśliwiec.

Samolot przewagi powietrznej F-15 powstał po doświadczeniach z wojny w Wietnamie. Za jego konstrukcję odpowiadała firma McDonnel Douglas, która została wchłonięta przez Boeinga. F-15 Eagle okazał się wyjątkowo udanym projektem, a na jego podstawie powstał dwumiejscowy, uderzeniowy F-15 Strike Eagle.

F-15EX
Źródło zdjęć: © US Air Force
F-15EX

F-15EX to dalsza modernizacja tej sprawdzonej konstrukcji, która ma spowodować, że samolot pozostanie użyteczny w erze myśliwców piątej generacji, takich jak F-35. Chociaż F-15EX może się pochwalić "tylko" generacją 4+, to będzie on koniem roboczym US Air Force.

Dzięki istniejącej linii produkcyjnej oraz zapleczu logistycznemu wprowadzenie do służby tego nowego samolotu będzie stosunkowo tanie. Dodatkowo US Air Force zaoszczędzi na szkoleniu pilotów i mechaników. F-15EX będzie też jednym z najtańszych samolotów jeśli chodzi o koszt godziny lotu. Myśliwiec będzie wykonywał wszystkie te misje, które nie będą wymagać "kosmicznych" technologii F-35 i F-22, jak np. przełamywanie nowoczesnej, wrogiej obrony przeciw lotniczej.

F-15EX
F-15EX

F-15EX mają także jedną przewagę nad nowoczesnymi F-35, mogą przenosić znacznie więcej uzbrojenia. W przypadku "niewidzialnych" F-35 całe uzbrojenie musi być przenoszone wewnątrz samolotu, bo inaczej jego właściwości stealth byłyby znacznie obniżone. Przez to F-35 może wziąć na misje jedynie 2500 kg bomb i rakiet. F-15EX może przenosić pod skrzydłami aż 13000 kg.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)