Trwa ładowanie...
d1mjtsr

Samoloty USA nad Polską. Ruszają ćwiczenia Astral Knight 2020

17 września ruszają w Polsce międzynarodowe ćwiczenia Astral Knight 2020. Wezmą w nich udział żołnierze USA, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski i Szwecji. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że podczas manewrów zostanie przetestowany system Patriot.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Samoloty USA nad Polską. Rozpoczynają się ważne ćwiczenia
Samoloty USA nad Polską. Rozpoczynają się ważne ćwiczenia (Dowództwo Generalne RSZ)
d1mjtsr

Astral Knight 2020 to ćwiczenia Sił Powietrznych USA, które odbędą się w dniach 17-25 września na terenie Polski, a także na Łotwie, Litwie i Estonii. W ramach międzynarodowego programu odbędą się szkolenia w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

W ćwiczeniach wezmą udział żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Estonii, Litwy, Łotwy, Szwecji oraz Polski. Wśród samolotów, które wzbiją się w niebo podczas szkoleń należy wymienić: Air Force F-16 Fighting Falcons, F-15 Eagle, KC-135 Stratotanker, KC-10 Extender, E-3 Sentry i B-52 Stratofortress oraz polskie F-16, SU-22 i śmigłowce Mi-17.

Podczas ćwiczeń, armia Stanów Zjednoczonych planuje także wykorzystanie rakietowego systemu ziemia-powietrze Patriot.

Zobacz też: US Navy odtajnia nagrania UFO i potwierdza ich autentyczność

Czytaj także: USA. Siły Powietrzne testują broń wyposażoną w sztuczną inteligencję

d1mjtsr

- Ćwiczenie ma na celu rozwinięcie i prowadzenie trwałej, regionalnej, zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej architektury, integrację dowodzenia i kontroli, koordynację i interoperacyjność zdolności powietrznych i lądowych - czytamy w komunikacie Dowództwa Operacyjnego RSZ.

Zabezpieczeniem Astral Knight 2020 od strony systemów informatycznych zajmie się m.in. polskie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC), odpowiedzialne za wsparcie jednostek Sił Zbrojnych RP, ale i US Air Forces Europe.

Z informacji przekazanych przez stronę amerykańską wynika, że ćwiczenia odbędą się głównie na terenie Polski. Jedną z lokalizacji ma być lotnisko Szymany na Mazurach.

d1mjtsr

Ubiegłoroczne manewry odbyły się na południu Europy z udziałem żołnierzy z Włoch, Słowenii i Chorwacji. Tegoroczne ćwiczenia koncentrują się na Europie Środkowo-Wschodniej i są planowane od dawna. O przygotowaniach do przedsięwzięcia informowała m.in. "Rzeczpospolita".

Zobacz także: Rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe przy granicy z Polską

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1mjtsr

Podziel się opinią

Share
d1mjtsr
d1mjtsr
Więcej tematów