Nowoczesne sonary dla polskich smigłowców AW 101 od Thalesa

Cztery sonary zanurzeniowe najnowszej generacji FLASH SONICS oraz systemy przetwarzania danych firmy Thales do zwalczania okrętów podwodnych, trafią do Marynarki Wojennej RP.

AW101 Marynarki Królewskiej
AW101 Marynarki Królewskiej
Bolesław Breczko

Francuska firma Thales dostarczy sonary zanurzeniowe dla Marynarki Wojennej. Trafią one najprawdopodobniej na śmigłowce AW101 produkowane przez koncern Leonardo, które MON zakupił dla Marynarki Wojennej do wykonywania misji zwalczania okrętów podwodnych.

System FLASH (ang. Folding Light Acoustic System for Helicopters) jest jednym z najnowszych systemów sonarów zanurzeniowych na świecie. Z tego rozwiazania korzystają m.in. Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych, Francji, Królewska Marynarka Wojenna Wielkiej Brytanii, Królewska Marynarka Wojenna Australii oraz siły morskie Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Norwegii, Szwecji, Korei Południowej i Filipin.

Radar dla Marynarki Wojennej RP, Thales i Leonardo współpracowali z lokalnymi partnerami branżowymi, w tym polskim producentem sprzętu lotniczego i obronnego WZL1 oraz Politechniką Gdańską, które mogą liczyć na transfer technologii.

Sonar zanurzany to rodzaj sonaru opuszczanego na długiej linie ze śmigłowca. Część aktywna urządzenia emituje sygnały dźwiękowe, które odbijają się od obiektów w wodzie (np. wrogich łodzi podwodnych) i wracają do sonaru. Na podstawie czasu, który upływa od wypuszczenia sygnału do jego powrotu oraz kierunku, można dokładnie ustalić miejsce przebywania obiektu.

W sonary wyposażone jest większość okrętów bojowych oraz łodzi podwodnych. Przewaga śmigłowców jest taka, że te same nie mogą być wykryte przez sonar. System FLASH Thales był też z powodzeniem używany na pojazdach bezzałogowych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (81)