Nowe śmigłowce dla wojska. Cztery AW101 trafią do Marynarki Wojennej za 1,65 mld zł

Nowe śmigłowce dla wojska. Cztery AW101 trafią do Marynarki Wojennej za 1,65 mld zł

Nowe śmigłowce dla wojska. Cztery AW101 trafią do Marynarki Wojennej za 1,65 mld zł
Źródło zdjęć: © WP.PL
Adam Bednarek
26.04.2019 14:05, aktualizacja: 26.04.2019 14:18

Cztery śmigłowce AW101 kupiło polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Suma zakupu zwala z nóg.

Spółka Leonardo zawarła z Ministerstwem Obrony Narodowej RP (MON) umowę na dostawę czterech śmigłowców AW101 o wartości ok. 1,65 mld zł (380 mln euro). Głównym wykonawcą umowy będzie polska spółka zależna PZL-Świdnik.

Już wcześniej wiele wskazywało na to, że śmigłowce AW101 trafią do polskiej armii. W kwietniu informowaliśmy, że MON podpisał umowę na offset.

Dostawy śmigłowców AW101 mają zakończyć się do 2022 roku. Ich zadaniem będzie zwalczanie okrętów podwodnych oraz pełnienie funkcji poszukiwawczo-ratowniczych. AW101 w roli śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych służą z powodzeniem w Królewskiej Marynarce Wojennej Wielkiej Brytanii.

"Dostawa najlepszych w swojej klasie śmigłowców AW101 pozwoli Marynarce Wojennej RP spełniać rygorystyczne wymagania w zakresie ochrony bezpieczeństwa narodowego na Morzu Bałtyckim oraz w trakcie misji NATO, a także umożliwi realizację zadań ratujących życie w wymagających warunkach z niezrównaną skutecznością - dzięki wykorzystaniu wiodącej roli Leonardo w sektorze śmigłowców morskich. Szeroki zakres współpracy przemysłowej w ramach umowy offsetowej zagwarantuje też bezpieczne i niezależne zarządzanie flotą tych maszyn" - stwierdził dyrektor zarządzający Leonardo Helicopters Gian Piero Cutillo.

"Kilka cech wyróżnia AW101 spośród innych średnich śmigłowców. Jako jedyny w swojej klasie AW101 ma 3 silniki. Daje to pilotowi dodatkową moc, a także możliwość kontynuowania misji w wypadku awarii jednego z silników. Śmigłowce napędzane są silnikami Rolls-Royce'a lub General Electric (do wyboru) o mocy 1500 kW każdy" -pisał Bolesław Breczko, który w 2017 roku odwiedził fabrykęAW101 w Yovile w Wielkiej Brytanii oraz bazę Królewskiej Marynarki Wojennej, gdzie śmigłowce te na co dzień wykorzystywane są do treningów i działań bojowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)