Nowe śmigłowce dla wojska. Cztery AW101 trafią do Marynarki Wojennej za 1,65 mld zł
Cztery śmig łowce AW101 kupiło polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Suma zakupu zwala z nóg.
Spółka Leonardo zawarła z Ministerstwem Obrony Narodowej RP (MON) umowę na dostawę czterech śmigłowców AW101 o wartości ok. 1,65 mld zł (380 mln euro). Głównym wykonawcą umowy będzie polska spółka zależna PZL-Świdnik.
Już wcześniej wiele wskazywało na to, że śmigłowce AW101 trafią do polskiej armii. W kwietniu informowaliśmy, że MON podpisał umowę na offset.
Dostawy śmigłowców AW101 mają zakończyć się do 2022 roku. Ich zadaniem będzie zwalczanie okrętów podwodnych oraz pełnienie funkcji poszukiwawczo-ratowniczych. AW101 w roli śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych służą z powodzeniem w Królewskiej Marynarce Wojennej Wielkiej Brytanii.
Zobacz też: M1 Abrams w Polsce. Tymi czołgami jeździ US Army w Polsce
"Dostawa najlepszych w swojej klasie śmigłowców AW101 pozwoli Marynarce Wojennej RP spełniać rygorystyczne wymagania w zakresie ochrony bezpieczeństwa narodowego na Morzu Bałtyckim oraz w trakcie misji NATO, a także umożliwi realizację zadań ratujących życie w wymagających warunkach z niezrównaną skutecznością - dzięki wykorzystaniu wiodącej roli Leonardo w sektorze śmigłowców morskich. Szeroki zakres współpracy przemysłowej w ramach umowy offsetowej zagwarantuje też bezpieczne i niezależne zarządzanie flotą tych maszyn" - stwierdził dyrektor zarządzający Leonardo Helicopters Gian Piero Cutillo.
"Kilka cech wyróżnia AW101 spośród innych średnich śmigłowców. Jako jedyny w swojej klasie AW101 ma 3 silniki. Daje to pilotowi dodatkową moc, a także możliwość kontynuowania misji w wypadku awarii jednego z silników. Śmigłowce napędzane są silnikami Rolls-Royce'a lub General Electric (do wyboru) o mocy 1500 kW każdy" -pisał Bolesław Breczko, który w 2017 roku odwiedził fabrykęAW101 w Yovile w Wielkiej Brytanii oraz bazę Królewskiej Marynarki Wojennej, gdzie śmigłowce te na co dzień wykorzystywane są do treningów i działań bojowych.