Nikt ich tak nie nazywał. Pilot z USA dosadnie o F‑16

Wdrożenie myśliwców F-16, na które wciąż czeka Ukraina, będzie niezwykle trudne – zauważa były amerykański pilot Tom Richter, którego słowa cytuje portal Defense Romania. Ekspert podkreśla kilka istotnych cech tych samolotów, których możliwości przypominamy, i które będą istotne dla Ukraińców.

F-16 - zdjęcie poglądowe
F-16 - zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © GETTY | DeFodi Images News
Norbert Garbarek

05.03.2024 13:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

– Jeśli kiedykolwiek podszedłeś do MiG-a-29 na pokazach lotniczych, a potem natychmiast zobaczyłeś F-16, wiesz, jak dobry jest F-16 – zauważa Richter, który posługuje się znakiem wywoławczym T-Bone. Jego zdaniem F-16 to "wrażliwa bestia" w porównaniu z radzieckimi myśliwcami, do których przywykli Ukraińcy. To zaś oznacza, że przesiadka z MiG-ów na F-16 może być dla armii obrońców nie lada wyczynem i będzie wymagała nie tylko przeszkolenia pilotów.

F-16 to primadonna, jest bardzo wrażliwa i wymaga rygorystycznej konserwacji – wyjaśnia pilot z USA. Dla porównania, radzieckie samoloty mogą startować i lądować na źle utrzymanych lotniskach, w związku z czym kwestia dbałości o pasy startowe w przypadku poruszania się np. MiG-ami zwykle schodzi w Ukrainie na boczny tor.

Myśliwce F-16 wymagają pewnych adaptacji. Chodzi o przygotowanie pasów startowych, bo podwozie jest delikatniejsze niż w MiG-ach. Mają małe koła, wloty powietrza są nisko nad pasem startowym, jest ryzyko wciągania niektórych małych przedmiotów – skomentował dodatkowo rzecznik ukraińskich sił powietrznych Iuri Ihnat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Myśliwce F-16

Przypomnijmy, że państwa NATO zadeklarowały przekazanie Ukrainie kilkudziesięciu myśliwców F-16. Choć pojawiły się już domniemania, jakoby samoloty już uczestniczyły w walkach na froncie, wciąż brak udokumentowanych użyć tej zachodniej broni w Ukrainie. F-16 powinny trafić w ręce obrońców dopiero za kilka tygodni.

Wspomniane myśliwce to generalnie rzecz ujmując jedne z najbardziej nowoczesnych maszyn tego typu na świecie. Cenną cechą F-16 jest przede wszystkim ich uzbrojenie. Podstawową bronią, która służy płatowcom do eliminowania wrogich jednostek jest sześciolufowe działko M61 Vulcan kal. 20 mm, choć znacznie skuteczniejszą bronią jest dodatkowe uzbrojenie podwieszane na kilku węzłach.

F-16 mogą przenosić pociski rakietowe AIM-9 Sidewinder, AIM-120 AMRAAM, ale też różnego rodzaju bomby: CBU-87, CBU-89, GBU-10 lub JDAM. Osiągające prędkość maksymalną na poziomie ok. 2 Ma myśliwce mogą też dysponować pociskami AGM-158 JASSM, które w ostatnim czasie pojawiły się na językach z uwagi na doniesienia mówiące o tym, że to właśnie ta amunicja może trafić do Ukrainy wraz z myśliwcami. AGM-158 osiąga donośność ok. 400 km w podstawowym wariancie i dysponuje głowicą penetrującą WDU-42/B.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski